Kim jesteś? Czego chcesz?

TELEFONW dziewiętnastym rozdziale swojej mądrej książki „The Art of the Good Life” („Sztuka dobrego życia”) Rolf Dobelli przytacza anegdotę, która może być inspiracją do rozmyślań podczas dzisiejszych, tradycyjnych wypraw na cmentarze. Oto ta anegdota:

Kiedy Terry Pearce zadzwonił do swojego przyjaciela Gary’ego, usłyszał w słuchawce następujący komunikat: „Cześć, tu Gary. To nie jest maszyna odpowiadająca na telefony, ale zadająca pytania. Te pytania to: ‚Kim jesteś?’ i ‚Czego chcesz?'”. Po krótkiej pauzie głos kontynuował: „Jeśli myślisz, że te pytania są trywialne, zważ, że 95% ludzi przechodzi przez życie, nigdy sobie na nie nie odpowiadając”.

Stojąc na grobem moich bliskich zastanawiam się:

 1. Kim byli?
 2. Czego chcieli?

Mój Tata był Budowniczym Warszawy. Chciał, żeby ludziom żyło się dobrze i wygodnie w jego ukochanym mieście. Chciał też, żeby jego „synok” wyrósł na przyzwoitego i zaradnego człowieka.

Moja Mama była Uśmiechniętą Panią (*). Chciała, żeby ludzie wokół niej byli szczęśliwi i nie rozpamiętywali krzywd, które im wyrządzono. Chciała też, żeby jej syn zrealizował swoje marzenia i wykorzystał przekazany mu w genach potencjał.

A ja? Czy spełniam pokładane we mnie nadzieje i czy przekazuję je następnym pokoleniom? A może robię zupełnie coś innego? Aby się tego dowiedzieć, zadaję sobie dwa pytania:

 1. Kim naprawdę jestem?
 2. Czego naprawdę chcę?

A ty?

Ty też możesz!

Stań się członkiem elitarnego klubu 5% ludzi, którzy zadają sobie takie pytania i swoją postawą formułują na nie wspaniałe odpowiedzi!

8 myśli w temacie “Kim jesteś? Czego chcesz?

 1. Dobrze, że są ludzie, którzy krzewią świadome podejście do życia i na każdym kroku wrzucają kamyczek do ogródka strefy komfortu i automatycznego przechodzenia przez naszą bądź co bądź szarawą codzienność. Kudos, TesTeq, bo prawdziwą sztuką jest to robić prostą formą i precyzyjnym językiem.

  Polubienie

 2. Hm… W sumie to dość standardowe pytania w sekretariacie :) Rozumiem, że Gospodarz przenosi sprawę na poziom sekretariatu Prezesa Życia? :D

  Polubienie

 3. @pak445: W sekretariacie odpowiadamy banalnie: naszym nic nie mówiącym imieniem i nazwiskiem oraz sprawą, z którą przyszliśmy. Dawniej przynajmniej nazwisko (na przykład „Kowalski”) mówiło, kim naprawdę jesteśmy.

  Polubienie

 4. Tak… nawet jak się teraz podpiszę „Kowalski” to mi nie uwierzysz… Ech… co fake newsy zrobiły z ludźmi…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.