#WinaTuska

WINATUSK#WinaTuska zastąpiła słynnego psa, który zjadł pracę domową. Stała się ulubionym narzędziem polityków służącym im do usprawiedliwiania ich własnego nieróbstwa i braku profesjonalizmu. Jeżeli jednak nie jesteś politykiem, bądź czujny. W życiu i biznesie należy odrabiać pracę domową, ponieważ mówienie, że zjadł ją pies, prowadzi najczęściej do nieszczęść i bankructw.

Ludzie głosują na polityka nie dlatego, że coś zrobił, ale dlatego, że obiecał gruszki na wierzbie i „dokopał” swoim konkurentom. A gdy jest już posłem, senatorem bądź innym dygnitarzem, może spokojnie zająć się zrzucaniem winy na poprzedników. Przez cztery lata żadne zaniechania ani błędne decyzje w niczym mu nie zaszkodzą. Gdy polityk nie odrabia pracy domowej, konsekwencje ponoszą wszyscy, tylko nie on. Co by nie zrobił, jest to #WinaTuska.

Ty jednak nie jesteś politykiem. W życiu prywatnym, w pracy i prowadząc własną firmę musisz porzucić pokusę, jaką jest #WinaTuska. Bardzo łatwo jest przypisywać swoje niepowodzenia okolicznościom, losowi, magii lub wyrokom bytu nadprzyrodzonego, ale myśląc w ten sposób nie możesz nic zrobić. Jesteś więźniem świata, w którym żyjesz.

Wyzwolić cię może jedynie przyjęcie postawy sprawczej, która pozwoli ci kształtować własną przyszłość w takim zakresie, w jakim jest to obiektywnie możliwe. Cała sztuka polega na umiejętności rozpoznawania, co możesz zmieniać, a co jest poza twoją kontrolą. Nie nauczysz się tego z książek. Eksperymentując, poznasz zasięg siły swojego oddziaływania.

Bierz na klatę zarówno te niepowodzenia, które wynikły z obiektywnych okoliczności, jak i te, do których sam się przyczyniłeś. Być może brzmi to nieco przerażająco, ale odpowiednie podejście do pojawiających się problemów skutecznie zniweluje twoje obawy.

Po pierwsze: nie zamiataj problemów pod dywan. Skoro coś się stało, to znaczy, że się stało.

Po drugie: nie skupiaj się na obwinianiu. Ani #WinaTuska, ani twoja wina, ani wina twoich ludzi czy okoliczności nie jest rozwiązaniem problemu. Ważna jest przyczyna tego, co się wydarzyło. Wskazówki, jak skutecznie odkrywać przyczyny zdarzeń, znajdziesz w drugim rozdziale mojej książki „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?” zatytułowanym „Doświadczenia”.

Po trzecie: uratuj, co się da, i wyciągnij wnioski na przyszłość, żeby więcej takie zdarzenie się nie powtórzyło. Tylko w wyjątkowych przypadkach bezmyślnego działania lub oczywistej dywersji powinieneś sięgać po ostateczne rozwiązania personalne. Skoncentruj się na stworzeniu takich warunków, żeby pole możliwego błędu było jak najmniejsze.

Twoja firma, twoja praca i twoje życie osobiste nie są parlamentem, gdzie #WinaTuska wystarcza do usprawiedliwienia każdego błędu. Pamiętaj, że w przyrodzie największą szansę przetrwania mają te osobniki, które najskuteczniej radzą sobie w środowisku naturalnym. Te które błyskawicznie reagują na to, co się dzieje, a nie siedzą, czekają aż pożre je lew i umilają sobie ostatnie chwile życia mantrą #WinaLwa, #WinaLwa, #WinaLwa…

I jeszcze jedno: #WinaTuska uzależnia. Jak narkotyki, alkohol i papierosy. Żeby wyjść z tego nałogu musisz przede wszystkim przyznać się przed sobą, że lubisz być ofiarą losu. Że zrzucanie winy na coś lub na kogoś sprawia ci ulgę i przyjemność, mimo że nie rozwiązuje problemów. Dopiero gdy znienawidzisz tę swoją kojącą bezradność, będziesz gotowy do zmiany i porzucenia tanich wymówek. Wreszcie przystąpisz do naprawiania urwanych klamek, cieknących kranów i nadwyrężonych żalami stosunków międzyludzkich.

Życzę ci, żeby #WinaTuska przestała rządzić twoim życiem. Rządź nim TY!

12 myśli w temacie “#WinaTuska

 1. Chyba, że chcesz totalnie skłócić z sobą osoby, na które wywierasz wpływ. Wtedy #WinaTuska jest stosowana naprzemiennie, raz przeciw jednym, raz przeciw drugim.
  Jest to dosyć prymitywna intryga, ale olbrzymia ilość ludzi się na nią nabiera.
  W zwykłym prymitywie pozbawionym ogłady zaczyna się dopatrywać głębi i strategii, a jest to najzwyklejszy Edek z „Tanga” Mrożka.
  Zauważmy też, że w każdej grupie w takiej roli najlepiej sprawuje się tzw „szara eminencja”.

  Polubienie

 2. @Orginal_Replica: W rozgrywkach politycznych #WinaIksa działa znakomicie. Pozwala zdobywać władzę, ale nie rozwiązuje rzeczywistych problemów. Nie tworzy żadnej wartości dodanej.

  Polubienie

 3. Rok 2017 będzie wyzwaniem dla wielu firm. Wg ostatnich doniesień na emeryturę wybiera się 480 000 osób. To duże miasto w Polsce. Sytuacja będzie dynamiczna.
  W mojej branży słychać narzekania. Brakuje rąk do pracy, rosną pensje oraz wymagania pracowników, natomiast sprzedaż już tak szybko nie rośnie. Szukanie winnych – kryzys, emigracja, demografia, konkurencja dużych sieci handlowych, polityka rządzących. Można wyliczać w nieskończoność. Jednak pozorne przeszkody można obrócić w atut.
  Duże sieci? Dla masowego klienta najważniejsze jest maks. „value for money” (stosunek jakości do ceny). Pozostaje jednak spora nisza do zagospodarowania, czyli klient wymagający. Jakość to luksus. To jest szansa dla małych polskich manufaktur. To jest ten czas. Za kilka lat może być za późno.

  Polubienie

 4. Ze nasi skockowie zdobyli złoty medal w skokak druzynowyk – zasługa Tuska. Odkrycie nowyk piknyk planet w kosmosie – zasługa Tuska. Wiosna idzie – zasługa Tuska. Nawet to, ze dzisiok udało mi sie zdobyć barzo pikny kawał kiełbasy, to zasługa Tuska. Po co jo to godom? A, skoro dlo telu ludzi syćko, co złe, jest winom Tuska, to jo ino dbom o równowage w przirodzie :)

  Polubienie

 5. @owcarek podhalański: Równowaga to ważna rzecz, żeby nam się Ziemia nie przechyliła. Bo jak się przechyli, to wszyscy pospadamy. :-)

  Polubienie

 6. Taaak… nie dość, że brand placement to jeszcze tendencyjny wybór: etatowego-i-od-dziecka krytykanta obecnego ustroju i jego Ojców Założycieli!!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.