Teraz! Flipizm

FLIPIZMCzym jest flipizm? Dopiero niedawno dowiedziałem się, że to naukowa nazwa niezwykle skutecznej metody podejmowania decyzji, którą tak oto opisałem w mojej książce „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?”:

Oczywiście może się zdarzyć, że mimo długotrwałego przyglądania się takiemu zestawieniu dwie lub nawet więcej z rozważanych możliwości będą ci się niezmiennie jawiły jako równie dobre. Albo równie złe, jeśli wybierasz mniejsze zło, bo i z takimi wyborami masz z pewnością do czynienia. Co wówczas począć?

Rzuć monetą. Albo kostką do gry. Albo wybierz pierwszą opcję z lewej. Skoro nie dostrzegasz żadnej istotnej różnicy, nie czujesz, że któreś rozwiązanie jest znacząco lepsze od pozostałych, to niech decyduje los. Najważniejsze, żeby sprawy zaczęły posuwać się do przodu, a nie grzęzły w miejscu z tak banalnego powodu jak twoje niezdecydowanie.

Flipizm – czyli rzucanie monetą – jest niezawodny, zabawny i zabezpiecza cię przed przyszłym rozpamiętywaniem, jeśli decyzja okazałaby się nieoptymalna. Radośnie obwinisz wówczas monetę i nawet #WinaTuska nie będzie ci potrzebna!

Jeśli jesteś w kropce, rzuć monetą!

Cokolwiek wypadnie, to na pewno nie będzie twoja wina!

A szybka decyzja jest zwykle lepsza od żadnej!

8 myśli w temacie “Teraz! Flipizm

 1. Ja stosuję jeszcze rzut monetą w taki sposób, że gdy „utknę” i zdam się na rzut monetą, to czasem, po otrzymaniu „wyniku” pojawia się myśl / uczucie: „o nie, chciałem to drugie” – i wtedy wiem, co chciałem. :-)

  Polubienie

 2. @piotrek: Skąd pewność, że przy otrzymaniu wyniku przeciwnego, również nie pojawi się myśl „o nie, chciałem to drugie” ;)

  Polubienie

 3. Jak każde narzędzie, to również wymaga pewnego doświadczenia w używaniu, aby mieć świadomość, że w danym przypadku pojawiająca się myśl ma „leży u podstawy” i jest pierwotna :-)

  Polubienie

 4. @Orginal_Replica: W tym przypadku najpierw jest działanie, a dopiero następnego dnia rozterka, jaką decyzję należało podjąć… ;-)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.