Ani kroku wstecz!

ZAWRAWBRTo jest bardzo ważny wpis. To wpis, który dotyczy twojego życia. Dzięki zalecanej przeze mnie postawie będziesz znacznie łatwiej pokonywał wszelkie przeszkody i skuteczniej rozwiązywał stające przed tobą problemy. Uwierz mi i w każdej sytuacji stosuj zasadę:

Ani kroku wstecz!

Brzmi ona jak rozkaz Stalina wydany Armii Czerwonej, ale dla ciebie niech będzie jedynie przestrogą, że twoje życie płynie zawsze do przodu. To jednokierunkowa droga, na której obowiązuje zakaz zawracania. Możesz coś zrobić jeszcze raz, możesz naprawić to, co zepsułeś, ale żadnego zdarzenia nie uda ci się wymazać z twojej historii.

Mój starszy kolega Heraklit z Efezu też kiedyś na to wpadł i powiedział:

Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki.

Co miał na myśli? To, że woda w rzece płynie nieprzerwanie w tym samym kierunku, więc gdy ponownie się w niej zanurzysz, twoje ciało obmyją już zupełnie inne krople niż poprzednio.

Pozwól, że na kilku przykładach pokażę ci teraz, jak wszechobecna moc hasła „Ani kroku wstecz!” odciska się na każdej dziedzinie naszego życia.

  1. Mleko. Gdy rozlejesz mleko, nie zbierasz go z powrotem do kubka, żeby wypić. Wycierasz stół i podłogę, a potem nalewasz sobie kolejną porcję.
  2. Windsurfing. Kiedy doskonalisz się w sztuce panowania nad deską i żaglem, wielokrotnie powtarzasz te same ewolucje. Te same, ale nie tak samo. Kolejne zwroty wykonujesz, wykorzystując swoje poprzednie doświadczenia i uwzględniając zmieniające się warunki. Każdy powiew wiatru ma przecież inną dynamikę, a każda fala inny kształt.
  3. Oprogramowanie. Jeśli jesteś programistą, doskonale wiesz, że powrót do poprzedniej wersji kodu to ostateczność. Wady oprogramowania usuwane są za pomocą poprawek, poprawek do poprawek, poprawek do poprawek do poprawek, aż do momentu, kiedy nikt nie wie, jak to wszystko działa. Wówczas powstaje całkiem nowy kod albo zarządzane są generalne porządki zwane mądrze refaktoryzacją.
  4. Antena. Kiedy okazało się, że iPhone 4 ma wadliwie skonstruowaną antenę, Steve Jobs nie usiadł, nie zapłakał i nie zaproponował nabywcom zwrócenia aparatów. Zaoferował im plastikowe etui, które skutecznie likwidowało problem.
  5. Porażka. Gdy coś poszło nie tak, wielu ludzi ma skłonność do gdybania, jak mogli uniknąć niepowodzenia. Oczywiście warto zapamiętać tę nauczkę na przyszłość, ale myślenie o powrocie do sytuacji sprzed porażki jest tylko stratą czasu. Człowiek sukcesu skupia się na rozwiązaniu problemu przez ucieczkę do przodu.
  6. Depresja. Ludzie chorujący na depresję często marzą o tym, żeby było tak jak dawniej, kiedy nie otaczał ich mrok beznadziei. Cały szkopuł w tym, że powrót do przeszłości niczego by nie rozwiązał. Przecież to właśnie ta przeszłość wpędziła ich w chorobę! Wyjść z depresji nie da się tą samą drogą, którą się w nią weszło. Pomoc terapeuty służy więc odnalezieniu innych drzwi, otworzeniu ich i wyjściu na spotkanie z nowym sobą. Niewykluczone, że lepszym!

Chciałbym, żebyś po przeczytaniu tego wpisu zapamiętał, że nigdy nie będzie tak, jak było. Że co się stało, to się nie odstanie. I… że to jest wspaniałe! Przyjmując tę prawdę do wiadomości i akceptując ją, przejdziesz za kotarę, która dotąd skrywała przed tobą miliony ciekawych możliwości. Niech od dzisiaj twoja mantra brzmi:

Ani kroku wstecz!

Dzięki temu przestaniesz wreszcie rozpamiętywać to, co wydarzyło się wczoraj, i zaczniesz kreować swój nowy, wspaniały świat!

6 myśli w temacie “Ani kroku wstecz!

  1. Ciekawe, co raki powiedzom, kie przecytajom najnowsy TesTeqeckowy wpis :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.