Pozwól im

DELEGAC2Żeby podsumować dwa ostatnie wpisy (Delegancja i Kary godne?) dotyczące delegowania odpowiedzialności w firmie, postanowiłem zacytować dziś ważny fragment z mojej książki „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?” mówiący o tym, na jakie dwie rzeczy powinieneś bezwzględnie pozwalać swoim podwładnym:

 1. Pozwól im się mylić. Tak, poniesiesz w związku z tym straty, ale jeśli zwerbowałeś inteligentnych, zaangażowanych profesjonalistów, będą to straty usprawiedliwione i dające się wybaczyć. Pozwalając ludziom się mylić, dajesz im możliwość wzięcia odpowiedzialności za swoje działania, co jest podstawą budowy sprawnej i samodzielnej na każdym szczeblu organizacji. Pamiętaj – jeśli nie pozwolisz im się mylić, oni pozwolą mylić się tobie – a twój wpływ na firmę jest znacznie większy, więc i konsekwencje tych błędów będą poważniejsze. Ręczne sterowanie prowadzi do postawy: „Ja wykonuję tylko polecenia szefa”. Szef polecił wykopać dół na środku parkingu? Nie zastanawiamy się, tylko kopiemy. Wjedzie jutro do dołu swoim samochodem, to będzie miał problem, ale wtedy powiemy mu, że przecież sam nam kazał.
 2. Pozwól im mieć rację. Tak, twoje ego ucierpi, czasem firma obierze dobrą drogę zamiast doskonałej, ale pracownicy poczują się partnerami, z których zdaniem się liczysz. Pamiętaj, że nie pozjadałeś wszystkich rozumów i nie masz dostępu do wszystkich informacji na świecie. Jeśli twój zespół składa się z fachowców, ich decyzje nierzadko będą lepsze od twoich.

(Krzysztof Wysocki, „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?”, 257-258)

5 myśli w temacie “Pozwól im

 1. Jakiś czas temu Tim Ferriss w książce „Czterogodzinny tydzień pracy” wyłożył swoją filozofię delegowania rozstrzygnięć reklamacyjnych w firmie na poziom pracowników pierwszej linii. wyznaczył jakąś granicę, co do której nie chciał być informowany o problemie, a jedynie zbiorczo o podjętych rozwiązaniach.
  Przeczytajcie, skumacie.
  Pstrąg!

  Polubienie

 2. @Orginal_Replica: W podcaście powiedział, że początkowo granicę samodzielności pracownika ustawił na poziomie $100, ale potem ją zwiększył do $500 i wszystko działało zgodnie z założeniami. To znaczy z błędami, ale bez nadużyć.

  Polubienie

 3. „Pozwól im się mylić.”
  Cóz, szef, ftóry nie pozwoli swym podwładnym sie mylić, bedzie mioł jak w banku to, ze bedom sie mylili bez jego pozwolenia :)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.