POL 2.0 – Procedura Odrabiania Lekcji wersja 2.0

We wpisie Odrabianie lekcji obiecałem przedstawienie procedury odrabiania zadań domowych, której nauczyła mnie moja Mama. Trochę to potrwało, wymagało pewnych przemyśleń i oto mam zaszczyt zaprezentować niesamowitą, skuteczną, sprawdzoną na mnie oraz przeze mnie zmodyfikowaną Procedurę Odrabiania Lekcji wersja 2.0 – czyli POL 2.0.

Po pierwsze trzymaj się żelaznej zasady, że codziennie przeznaczasz pewien czas na odrabianie zadań „z dzisiaj” i na przygotowanie się „na jutro”. Uwzględnij to w swoim tygodniowym planie zajęć. W miarę możliwości niech to będzie stała pora niekolidująca z innymi planami. Jeśli kolizje są nieuniknione, wyznacz stałe pory odrabiania zadań dla każdego dnia tygodnia oddzielnie. Pamiętaj, że dla odświeżenia umysłu po powrocie ze szkoły warto spędzić co najmniej jedną godzinę na świeżym powietrzu.

Po drugie zorganizuj sobie stanowisko pracy z podziałem na LĄDOWISKO, PRACOWISKO i SKŁADOWISKO zgodnie z poniższym szkicem (doceń proszę mój wysiłek – to jedno z najpiękniejszych dzieł plastycznych, jakie kiedykolwiek stworzyłem ;-) ):

Biurko

Każdego dnia odrabiaj zadania domowe zgodnie z następującym algorytmem:

 1. WYPAK. Wyjmij wszystko z plecaka i umieść na LĄDOWISKU. Strój sportowy schowaj od razu do szafy lub wrzuć do prania, starą spleśniałą kanapkę umieść w koszu na śmieci. Na LĄDOWISKU powinny znajdować się tylko podręczniki, ćwiczenia i zeszyty „z dziś”.
 2. DZIŚ. Korzystając z planu zajęć wiszącego nad PRACOWISKIEM, zajmuj się kolejno wszystkimi dzisiejszymi zadaniami:
  • przełóż podręcznik, ćwiczenia i zeszyt do danego przedmiotu z LĄDOWISKA na PRACOWISKO;
  • sprawdź, co jest zadane;
  • jeśli jest to standardowe zadanie domowe, którego odrobienie zajmie ci nie więcej niż 15 minut, po prostu je zrób;
  • jeśli jest to większa praca, wpisz ją na listę swoich szkolnych projektów i zaznacz termin jej wykonania w swoim kompaktowym kalendarzu;
  • przeczytaj rozdział z podręcznika dotyczący tematu ostatnich zajęć;
  • odłóż podręcznik, ćwiczenia i zeszyt do odpowiedniej przegródki SKŁADOWISKA.
 3. JUTRO. Korzystając z planu zajęć wiszącego nad PRACOWISKIEM, zajmuj się kolejno wszystkimi jutrzejszymi zobowiązaniami:
  • przełóż podręcznik, ćwiczenia i zeszyt do danego przedmiotu ze SKŁADOWISKA na PRACOWISKO;
  • sprawdź, czy wszystko jest odrobione – w razie czego zrób to, co ci wcześniej umknęło;
  • przeczytaj rozdział z podręcznika dotyczący tematu ostatnich zajęć, a jeśli czeka cię sprawdzian, przejrzyj wszystkie tematy, które mogą się na nim pojawić;
  • odłóż podręcznik, ćwiczenia i zeszyt na LĄDOWISKO.
 4. ZAPAK. Włóż do plecaka wszystko, co zgromadziłeś na LĄDOWISKU, strój sportowy oraz inne skarby, których przeznaczenia nie zna nikt oprócz ciebie. Spakowanie wszystkiego poprzedniego dnia (a nie w ostatniej chwili, kiedy już trzeba wychodzić do szkoły) to bardzo ważna sprawa! Rano będziesz musiał pamiętać tylko o drugim śniadaniu, jeśli zabierasz je z domu.
 5. PROJEKTY. Zajmij się większymi pracami, które znajdują się na twojej liście projektów. Czasami może to wymagać wyjęcia podręcznika lub zeszytu z plecaka – nie zapomnij wówczas ich ponownie spakować!

4 myśli w temacie “POL 2.0 – Procedura Odrabiania Lekcji wersja 2.0

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.