Niewidzialna ręka

REKAZ okazji nowego roku szkolnego mam w prezencie dla twojej pociechy, a może i dla ciebie, pożyteczny nawyk. Nazywam ten nawyk niewidzialną ręką. W niezauważalny, lekki, łatwy i przyjemny sposób pomaga utrzymywać porządek w domu i we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywasz.

Niewidzialna ręka składa się z dwóch kroków:

 1. Zanim wyjdziesz z danego pomieszczenia, rozejrzyj się dookoła siebie. Czy dostrzegasz coś, czego nie powinno tu być? Czy miejsce tej rzeczy nie jest przypadkiem w pomieszczeniu, w kierunku którego się wybierasz?
 2. Weź tę rzecz i zanieś ją po drodze tam, gdzie powinna się znaleźć.

Oto dwa przykłady użycia niewidzialnej ręki:

 1. Siedzisz w domu przed telewizorem i oglądasz ulubiony serial. Zaczynają się reklamy, więc wstajesz z kanapy, żeby zrobić sobie herbatę. Rozglądasz się i widzisz na stoliku pusty talerz po ciasteczkach. Bierzesz go i zanosisz po drodze do kuchni.
 2. Wychodzisz ze swojego biura na zebranie. Rozglądasz się i widzisz na półce czasopismo, które kiedyś pożyczyłeś od kolegi i już przejrzałeś. Zabierasz je ze sobą i po drodze do sali konferencyjnej zaglądasz do sąsiedniego pokoju, żeby oddać periodyk właścicielowi.

Banalne? Oczywiście! Tylko dlaczego talerze wciąż piętrzą się na stolikach, a stare czasopisma na półkach?

Im wcześniej zrozumiesz magiczną siłę niewidzialnej ręki, tym łatwiej będzie ci chronić swoje otoczenie przed zagraceniem. Im szybciej nauczysz tej sztuczki swoje dzieci, tym lepiej będą sobie radziły w życiu. Spróbuj!

A niezależnie od niewidzialnej ręki naucz też swoją pociechę niezawodnej POL 2.0 – Procedury Odrabiania Lekcji wersja 2.0. Opisałem ją również, oprócz innych szkolnych sztuczek, w 11. rozdziale mojej książki „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?”.

4 myśli w temacie “Niewidzialna ręka

 1. Nawet nie wiesz, jak bardzo żałuję, że już mnie nie chcą przyjąć do żadnej szkoły. Po lekturze „Teraz!” i BBS byłbym prymusem. No, może starałbym się utrzymać trzecie miejsce na pudle. :)))

  Polubienie

 2. @Orginal_Replica: Niewątpliwie! :-)))
  Muszę Ci się przyznać, że w szkole zawsze lądowałem „na pudle”, ale nigdy nie dorobiłem się stanowiska znienawidzonego kujona. Mógłbym napisać poradnik „Kujon! Jak być zdolnym i lubianym”, ale obawiam się, że target takiej książki byłby mikroskopijny… :-)))

  Polubienie

 3. 90 proc matek i żon stosuje tę metodę od lat i od lat probuje ją zaszczepić mężom i dzieciom ☺

  Polubienie

 4. @Meg: Dla facetów nieodgadnione jest to, jak nad tym wszystkim panujecie! Oczywiście dla tych facetów, którzy się nad tym zastanawiają… ;-)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.