A gdybyś wiedział…

DYLEMATZdarza się, że jesteś w kropce. Utknąłeś w życiu albo podczas realizacji jakiegoś zadania i to nie z powodu braku niezbędnego narzędzia, umiejętności czy czasu, ale dlatego, że nie wiesz, co dalej. W takich sytuacjach przydatna jest sztuczka polegająca na zadaniu sobie pytania:

A gdybym wiedział, co zrobić w tej sytuacji, to co by to było?

Najdziwniejsze jest to, że ta sztuczka działa! Dlaczego działa? Ponieważ przenosi cię w świat niezobowiązujących, ale bezwzględnie logicznych hipotez. Nie czujesz się emocjonalnie związany z odpowiedzią, więc możesz bez obawy podać właściwe rozwiązanie problemu!

Jeśli nie wierzysz zbytnio w swoje zdolności, możesz zastosować zmodyfikowaną wersję tego triku. W zależności od tego, kto jest twoim idolem, zadaj pytanie:

Co w tej sytuacji zrobiłby Steve Jobs, Harry Potter, Sherlock Holmes albo Superman?

Ta wersja jest nieco gorsza od pierwszej, ponieważ nie dość, że za jej pomocą opuszczasz na chwilę swoją rzeczywistość, to jeszcze cedujesz rozwiązanie dylematu na inną osobę. Na bohatera, który cię fascynuje, ale również nieco onieśmiela. To, co dla niego jest łatwe, tobie może wydawać się niedostępne.

Lepiej więc skup się na pytaniu:

A gdybym wiedział, co zrobić w tej sytuacji, to co by to było?

Jakiś przykład? Oto on:

Twoją pasją są wspinaczki górskie, ale żona, którą bardzo kochasz, nie chce cię na nie puszczać, ponieważ boi się o twoje życie. Gdy ty zdobywasz szczyty, ona nie może się na niczym skupić, z niepokojem czekając na SMS z tragiczną wiadomością. Twój kumpel zaproponował ci właśnie zimową wyprawę na jeden z ośmiotysięczników. Co powinieneś zrobić? Jeśli masz kłopot z odpowiedzią na to pytanie, sformułuj je tak:

A gdybym wiedział, co zrobić w tej sytuacji, to co by to było?

Nie gwarantuję ci, że zawsze w ten sposób znajdziesz dobrą odpowiedź i w dodatku będziesz z niej w stu procentach zadowolony, ale często jest tak, że doskonale wiesz, co powinieneś zrobić, tylko się tego boisz. W świecie hipotez strach nie istnieje i nie zasłania tego, co oczywiste.

Spróbuj więc następnym razem, kiedy znajdziesz się w kropce, zastanowić się, co byś zrobił, gdybyś w niej nie był.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.