BBS #0158: Doing to Done

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od „Apple” po „Spotify” i „YouTube”!

DOING-TO-DONE-XENIA-150x150Nie wiem, czy David Allen wyda jeszcze jakiś bestseller o swojej metodzie Getting Things Done (GTD), ale pojawiło się coś nowego w tym temacie! Mam w rękach pierwszy w Polsce egzemplarz książki „Doing to Done”, którą opublikował Mike Williams, współautor tak chwalonego przeze mnie podręcznika „Getting Things Done dla nastolatków” („GTD – od czego zacząć?”). Powiem szczerze, że dawno nie czytałem tak zrozumiałej, zwięzłej, bogato ilustrowanej i praktycznej instrukcji obsługi spraw do załatwienia!

Bo „Doing to Done” nie epatuje anegdotami i niesprawdzonymi teoriami. To książka, która – jak to się dzisiaj mówi – zawiera samo mięso. Mięso przygotowane z najszlachetniejszych składników i przyprawione wieloletnimi doświadczeniami autora, który był kiedyś dyrektorem David Allen Company, a potem „architektem produktywności” w firmie Zappos. W tym kontekście trudno się dziwić, że „Doing to Done” posługuje się słownictwem zbliżonym do Getting Things Done. Niedaleko pada jabłko od jabłoni, ale moim zdaniem to nowe jabłko jest nawet dorodniejsze od poprzednich!

Przykładem jednej z wielu ciekawych, nowatorskich koncepcji przedstawionych przez autora jest „work beat”, czyli „takt pracy”. „Takt pracy” to cykl „wejście-praca-zwycięstwo!”, który nadaje rytm temu, co masz do zrobienia. Taki „takt pracy” powinien trwać od 5 do 15 minut, czasami nieco dłużej, ale nie to jest najważniejsze. W przeciwieństwie do metod takich jak Pomodoro, które dzielą pracę na stałe przedziały czasowe, Mike Williams słusznie uważa, że „takty pracy” muszą zaczynać się i kończyć logicznie, a nie na podstawie zegarka. Zatem najpierw wchodzisz w realizację zadania, potem je wykonujesz, a na końcu odczuwasz satysfakcję „małego zwycięstwa”, które napędza cię do kolejnych działań. Podoba mi się to!

Książka zawiera mnóstwo takich pomysłów, a ponieważ czyta się ją bardzo szybko, droga do wysokiej, bezstresowej produktywności jest dzięki niej wyjątkowo krótka.

Moja kotka Xenia stwierdziła, że „Doing to Done” ładnie pachnie, więc niech to będzie najlepszą rekomendacją, że porządkowanie swojego życia warto zacząć od tego właśnie podręcznika! ;-)

DOING-TO-DONE-XENIA-512x512

Niestety książki „Doing to Done” nie da się jeszcze zamówić poza Stanami Zjednoczonymi. Pierwszy w Polsce egzemplarz znalazł się w moich rękach jako niezobowiązujący prezent od autora. Wiem jednak, że Mike pracuje już nad światową dystrybucją swojego dzieła.

DOIND-TO-DONE-MIKE-512x512

ZOSTAN-PATRONEM-BBS-2000x200

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.