BBS #0096: GTD – od czego zacząć?

DOSKLEPU

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

GTDDAYCzęsto jestem pytany, od której książki Davida Allena należy zacząć swoją przygodę z metodą Getting Things Done. Jeszcze do niedawna nie było wyboru – istniał tylko jeden podstawowy podręcznik „Getting Things Done” wydany w 2001 roku i uaktualniony w 2015. Teraz sytuacja się zmieniła. I to na plus!

Zważywszy, że moja praktyczna przygoda z GTD trwa od 2003 roku, czuję się upoważniony do odpowiedzi na pytanie:

Która z dostępnych obecnie książek Davida Allena jest najprzystępniejsza?

Zacznijmy od katalogu dzieł twórcy GTD. Składa się on z pięciu pozycji.

1. „Getting Things Done: The Art of Stress-Free Productivity”

Oryginalny, opublikowany w 2001 roku podręcznik, którego uaktualnione drugie wydanie ukazało się w 2015 roku. Zawiera całą niezbędną wiedzę dotyczącą metody Getting Things Done. Z tego powodu początkującym adeptom GTD może wydawać się nieco przytłaczający. W Polsce pozycję tę wydano pod tytułem „Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności”.

2. „Ready for Anything: 52 Productivity Principles for Work and Life”

Opublikowany w 2003 roku zbiór 52 esejów Davida Allena. Czytając tę książkę, nie nauczysz się metody Getting Things Done, ale zrozumiesz, dlaczego działa. Sięgnij po nią, jeśli potrzebujesz inspiracji, a nie konkretnych wskazówek. W Polsce pozycję tę wydano pod tytułem „Przygotowani na wszystko. 52 zasady efektywności według metody Getting Things Done”.

3. „Making It All Work: Winning at the Game of Work and the Business of Life”

Opublikowany w 2008 roku, wzbogacony o praktyczne przykłady podręcznik metody Getting Things Done, która została w nim przedstawiona jako ogólny system ułatwiający właściwe zaangażowanie się w swoją pracę i życie. W Polsce pozycję tę wydano pod tytułem „Wszystko pod kontrolą. Gra w pracę i biznes zwany życiem”.

4. „Getting Things Done for Teens: Take Control of Life in a Distracting World”

Opublikowany w 2018 roku uproszczony podręcznik metody Getting Things Done przeznaczony dla nastolatków. Współautorami książki są: Mike Williams, który wychował swoje dzieci duchu GTD, i Mark Wallace – znakomity nauczyciel i wychowawca młodzieży. W Polsce pozycję tę wydano pod tytułem „Getting Things Done dla nastolatków. Jak ogarnąć wiele spraw i zyskać mnóstwo czasu”.

5. „The Getting Things Done Workbook: 10 Moves to Stress-Free Productivity”

Opublikowany w 2019 roku praktyczny podręcznik z ćwiczeniami umożliwiający szybkie wdrożenie metody Getting Things Done. Składa się z 10 lekcji przedstawiających optymalne procedury postępowania, a także zawierających formularze i arkusze robocze do wypełnienia oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wymaga posiadania oryginalnego podręcznika „Getting Things Done”. Współautorem książki jest Brandon Hall. W Polsce pozycję tę wydano pod tytułem „Getting Things Done w praktyce. 10 kroków do efektywności bez stresu”.

Werdykt

David Allen przez wiele lat twierdził, że wszystko, co miał do napisania o swojej metodzie, znalazło się już w oryginalnym podręczniku wydanym w 2001 roku. Potem co prawda opublikował „Making It All Work”, ale dopiero ostatnio doszedł do słusznego wniosku, że przydałoby się coś prostszego i praktyczniejszego.

Dlatego z pełnym przekonaniem zachęcam Cię do zakupu „Getting Things Done dla nastolatków” – książki lekkiej, łatwej i przyjemnej. Choć pomija ona kilka istotnych elementów metody (na przykład kontekstowe listy Najbliższych Działań), i miejscami jest nieco infantylna, to uważam, że najlepiej pasuje do dzisiejszych czasów i najskuteczniej zachęca do wdrożenia GTD.

A jako uzupełnienie możesz również dokupić „Getting Things Done w praktyce” – podręcznik, który poprowadzi Cię za rękę do celu.

Jeśli zaś chcesz zrozumieć, dlaczego GTD działa, podaruj sobie ucztę intelektualną w postaci „Przygotowani na wszystko”.

Wątki związane z metodą Getting Things Done znajdziesz również w mojej książce „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?”. Nie ma ich natomiast w „Mylnerykach. Ilustrowanym katalogu błędów, skłonności i złudzeń poznawczych”. Ale przecież… nie wszystko złoto, w czym jest GTD! Oprócz dzieł Davida Allena kup więc „Teraz!” i „Mylneryki”! Spodobają Ci się! ;-)

3 myśli w temacie “BBS #0096: GTD – od czego zacząć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.