BBS #0126: Decyduj jak Bezos!

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

DECYDUJ-150x150Jest sporo książek o jednym z najbogatszych ludzi świata Jeffie Bezosie i stworzonym przez niego, największym sklepie internetowym Amazon. Wszystkie są ciekawe, ale tylko jedna analizuje fundamenty, na których powstało to imperium. Tylko jedna zawiera konkretne wskazówki, jak zbudować taką organizację. To książka Steve’a i Karen Andersonów „Z listów Bezosa. 14 żelaznych reguł rozwoju biznesu, dzięki którym wzrastał Amazon”. Jej siódmy rozdział zawiera przepis na podejmowanie szybkich, ale rozważnych decyzji.

Sprawa wydaje się banalna, kiedy już się wie, jak to robi Jeff Bezos. Ale dopóki człowiek nie wbije sobie do głowy tego sposobu postępowania, błądzi we mgle albo stoi w miejscu. Albo – i to jest najgorsze – wpada, jak śliwka w kompot.

Szef Amazona dzieli decyzje na dwa typy:

  1. Decyzje nieodwracalne zmieniają twój świat tak, że nie będziesz w stanie powrócić do sytuacji sprzed ich podjęcia. Mają charakter strategiczny, zmieniają bowiem to, CO będziesz robił, a nie JAK. Przykładami takich decyzji są: decyzja o poczęciu dziecka albo decyzja o porzuceniu pracy.
  2. Decyzje odwracalne pociągają za sobą konsekwencje, które z większym lub mniejszym trudem możesz zniwelować. Mają charakter taktyczny, ponieważ raczej nie zmieniają tego, CO będziesz robił, tylko JAK. Przykładem takiej decyzji jest zakup roweru. Oczywiście możesz się pomylić i sprawić sobie nie taki pojazd, jaki spełniałby wszystkie twoje oczekiwania, a potem stracić na jego odsprzedaży, ale przecież jakoś to przeżyjesz. ;-)

Przed podjęciem każdej decyzji – zarówno osobistej, jak i zawodowej – zawsze zastanów się, czy jest ona odwracalna, czy nie. Na szczęście bardzo rzadko mamy do czynienia z tymi nieodwracalnymi. Ważne jest jednak to, że błędna kwalifikacja typu decyzji prowadzi do dwóch poważnych problemów:

  1. Jeśli nie rozpoznasz nieodwracalności decyzji i podejmiesz ją pochopnie, to możesz zrujnować sobie życie albo doprowadzić firmę do bankructwa.
  2. Jeśli większość decyzji będziesz uważał za nieodwracalne, to zamiast działać, ugrzęźniesz w bagnie zastanawiania się, przez co niechybnie zubożysz swoje życie i stracisz wiele okazji biznesowych. A w pracy zespołowej będziesz miał opory przed delegowaniem prawa do podejmowania decyzji swoim współpracownikom i podwładnym.

Pamiętaj, że tylko decyzje nieodwracalne wymagają super głębokiego namysłu, natomiast decyzje odwracalne są wspaniałym polem do eksperymentowania, ponieważ zawsze możesz się z nich wycofać i spróbować czegoś innego.

Ale Amazon nie stałby się największym bazarem świata, gdyby Jeff Bezos nie stosował jeszcze jednej, kluczowej dla skutecznego działania zasady, o której już tu kiedyś pisałem:

Zaangażuj się, choć się nie zgadzasz.

Bardzo rzadko ludzie w stu procentach zgadzają się ze sobą. Mają różne doświadczenia życiowe i zawodowe, więc różnie oceniają otaczającą ich rzeczywistość. Jeff Bezos zachęca wszystkich do otwartego wyrażania swoich opinii, ale po podjęciu jakiejś decyzji wymaga od każdego członka zespołu gotowości do zawieszenia swoich obiekcji i pełnego zaangażowania się w przetestowanie przyjętego kierunku działania. Dzięki temu organizacja może sprawniej i zwinniej poruszać się w świecie, w którym to, co było oczywiste wczoraj, dziś już wcale nie jest takie pewne.

Pamiętaj: kiedy decydujesz, odróżniaj nieodwracalne od odwracalnego, a kiedy działasz w zespole, angażuj się nawet wtedy, kiedy twoje argumenty nie przekonały szefa i kolegów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.