BBS #0125: Sprawdź, czy jesteś jasnowidzem!

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

JASNOWIDZPewnie uważasz, że upadłem na głowę. Co tu sprawdzać? Przecież wiadomo, że jasnowidzenie nie działa. Nie da się przewidzieć przyszłości! A jednak… Wielu graczy giełdowych sądzi, że patrząc na wykresy notowań, są w stanie określić, kiedy powinni kupić, a kiedy sprzedać akcje. No bo popatrz na poniższy przykładowy wykres kursu akcji firmy Apple:

APPLE-YTD-1

Od początku roku kurs sobie faluje – raz w górę, raz w dół. Patrząc na ten wykres, od razu widzisz, kiedy należało sprzedać te akcje (zaznaczyłem te okresy czerwonymi elipsami), żeby je potem tanio odkupić (zielone elipsy). Bułka z masłem, co nie?

Cały problem polega jednak na czasie przeszłym, którego użyłem w poprzednim akapicie. Bo każdy od razu widzi, kiedy NALEŻAŁO sprzedać i kupić, natomiast nikt nigdy nie wie z całkowitą pewnością, kiedy – nie znając przyszłości – NALEŻY to zrobić.

APPLE-YTD-2

W rzeczywistości nie widzisz przecież tej części wykresu, która dotyczy przyszłości! Niezależnie od tego, jak kształtowała się cena akcji wczoraj, w ubiegłym tygodniu, miesiącu i roku, nie wiesz, co zdarzy się jutro, za tydzień, miesiąc czy rok. Na przykład w marcu 2021 roku widać było, że po gwałtownym spadku kurs akcji Apple zatrzymał się i zaczął oscylować na poziomie stu dwudziestu kilku dolarów. Jedni analitycy twierdzili, że spadnie jeszcze niżej, inni, że odbije w górę. Cóż, coś musieli mówić, bo im za to płacą, ale przecież tak jak i ty nie widzieli przyszłej części wykresu.

Są ludzie, którzy chwalą się, że znaleźli magiczną formułę prognostyczną pozwalającą im przewidywać przyszłość. Ale prawda jest taka, że dla każdej takiej formuły możesz znaleźć inną, która zawiera odwrotną sugestię inwestycyjną.

Zastanawiasz się może, dlaczego mówię ci o tych oczywistościach. Otóż dlatego, że sam bardzo często ulegałem złudzeniu, że mogę przewidzieć zmiany giełdowych kursów. Ale ostatnio się z tego wyleczyłem. Znalazłem w sieci niepozorny, acz rewelacyjny eksperyment, który każdy może przeprowadzić na sobie, żeby przekonać się, czy jest jasnowidzem. W artykule „This game will show you just how foolish it is to sell stocks right now” znajduje się prosta gra. Startujesz w niej z akcjami wartymi dziesięć tysięcy dolarów. Klikasz „Start” i na ekranie zaczyna rysować się wykres kursu twoich akcji. Klikasz „Sell”, kiedy uznasz, że warto je sprzedać. Potem klikasz „Buy”, kiedy dojdziesz do wniosku, że warto je już odkupić. Możesz tak zaspekulować tylko raz w czasie całej gry, a twoim celem jest oczywiście zyskanie na tej operacji. Spróbuj sam, czy uda ci się zarobić. Ja pobiłem rynek za dziesiątym razem. Oznacza to, że dziewięć razy straciłem i tylko raz zyskałem.

Co istotne, ta gra wykorzystuje prawdziwe dane giełdowe – prezentowany wykres przedstawia kurs S&P 500 z losowo wybranego 10-letniego okresu notowań tego indeksu giełdowego.

Sprawdź, czy jesteś lepszym jasnowidzem niż ja!

Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.