BBS #0056: Nie jesteś psychologiem!

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

NPSY150Spotkałem wielu menedżerów, którzy z uporem godnym lepszej sprawy starali się zrozumieć, dlaczego ich podwładni postępują tak, jak postępują. Co nimi kieruje? Jakie są ich motywacje? Jakie targają nimi emocje? I co? I nic! Osiągali znacznie gorsze wyniki od menedżerów, którzy nie usiłowali zdekodować zawartości mózgów swoich ludzi. Dlaczego?

Dlatego, że 99% menedżerów nie potrafi bezpośrednio czytać w czyichś myślach. A pośrednie „czytanie w myślach”, które jest uprawianie przez tych domorosłych psychologów, wygląda tak:

NPSYCHOL

  1. W głowie podwładnego kryją się wartości, poglądy, przesądy i motywacje, którymi kieruje się on w życiu. Miks ten jest dodatkowo rozbełtywany przez emocje – chwilowe i te pielęgnowane tygodniami, miesiącami i latami.
  2. Na podstawie tego, co dzieje się w jego głowie, podwładny zachowuje się w określony sposób.
  3. Menedżer obserwuje zachowanie podwładnego.
  4. Menedżer – domorosły psycholog usiłuje zrozumieć, dlaczego podwładny zrobił to, co zrobił, i na tej podstawie pochwalić go lub zmotywować do zmiany zachowania.

Dostrzegasz problem? Menedżer nie jest w stanie wykoncypować, dlaczego jego podwładny postąpił tak, a nie inaczej. Nawet jeśli o to zapyta, nie otrzyma wiarygodnej odpowiedzi. Skoro ludzie oszukują samych siebie, to dlaczego nie mieliby oszukiwać swojego szefa? I to niekoniecznie ze złej woli!

Tymczasem dla menedżera nie powinno być ważne, jakimi motywacjami kieruje się jego podwładny, ale co robi. Bo tylko to może w miarę obiektywnie zaobserwować. I tylko na tej podstawie może sformułować skuteczną informację zwrotną! Informację dotyczącą przyszłości, a nie tego, co ktoś pomyślał i jakie ma wytłumaczenie.

Pamiętaj!

Nie jesteś psychologiem, więc nie dociekaj, dlaczego twoi ludzie robią to, co robią. Pochwal ich, jeśli robią dobrze. Powiedz im, jak powinni zmienić swoje postępowanie, jeśli popełniają błędy. To jest tajemnica sukcesu.

3 myśli w temacie “BBS #0056: Nie jesteś psychologiem!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.