BBS #0055: 68 rad Dziadka Kevina

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

68Całkiem niedawno we wpisie „Rok Bocheńskiego” opublikowałem listę 94 kontrowersyjnych mądrości życiowych sformułowanych przez dominikanina Ojca Józefa Marię Bocheńskiego. Dziś zaś serwuję zestaw 68 nieco mniej kontrowersyjnych, ale równie inspirujących rad Dziadka Kevina. Kim jest Dziadek Kevin?

Dziadek Kevin to Kevin Kelly, ojciec sukcesu magazynu „Wired”, futurysta, twórca idei 1000 prawdziwych fanów, który z okazji swoich 68. urodzin sprezentował nam wszystkim zebrane przez siebie perły życiowej mądrości. Oto one:

 1. Naucz się zdobywać wiedzę od tych, z którymi się nie zgadzasz, a nawet od tych, którzy cię obrażają. Sprawdź, czy w tym, w co wierzą, jest jakieś ziarno prawdy.
 2. Entuzjazm wart jest 25 punktów IQ.
 3. Zawsze wymagaj określenia terminu. Termin eliminuje to, co nieistotne i pospolite. Zapobiega pokusie doskonalenia dzieła w nieskończoność i skłania do czynienia go niepowtarzalnym. Niepowtarzalne jest lepsze.
 4. Nie bój się zadawać pytań, które mogą głupio zabrzmieć, ponieważ w 99% przypadków wszyscy chcą je zadać, tyle że się wstydzą.
 5. Umiejętność słuchania jest supermocą. Słuchając kogoś, kogo kochasz, dopytuj się: „I co dalej?”, dopóki dalej nie będzie już niczego.
 6. Godnym celem na kolejny rok jest zdobyć taką wiedzę w jakiejś dziedzinie, żebyś potem nie mógł uwierzyć, jakim ignorantem byłeś 12 miesięcy wcześniej.
 7. Wdzięczność otwiera dostęp do wszystkich innych cnót i jest czymś, w czym zawsze możesz być lepszy.
 8. Poczęstowanie kogoś posiłkiem nigdy nie zawodzi i jest takie łatwe. Dobrze działa na stare przyjaźnie i stanowi świetny sposób zdobywania nowych.
 9. Nigdy nie ufaj klejowi uniwersalnemu.
 10. Regularne czytanie dzieciom książek buduje waszą więź i pobudza ich wyobraźnię.
 11. Nigdy nie używaj karty kredytowej do zadłużania się. Bierz kredyt tylko na zakup tego, czego wartość najprawdopodobniej wzrośnie – na przykład domu. Wartość wymienna większości rzeczy zmniejsza się lub całkowicie znika w momencie ich zakupu.
 12. Profesjonaliści to tylko amatorzy, którzy wiedzą, jak z wdziękiem wydostać się z tarapatów po popełnieniu błędu.
 13. Nadzwyczajne twierdzenia powinny wymagać nadzwyczajnych dowodów, żeby można było w nie uwierzyć.
 14. Nie bądź najmądrzejszą osobą w pokoju. Spędzaj czas z ludźmi mądrzejszymi od siebie i od nich się ucz. A jeszcze lepiej, znajdź takich, którzy się z tobą nie zgadzają.
 15. Zasada trzech pogłębień w rozmowie: żeby dotrzeć do sedna, poproś rozmówcę o pogłębienie jego wypowiedzi. A potem jeszcze raz i jeszcze raz. Za trzecim razem będziesz już bardzo blisko prawdy.
 16. Nie bądź najlepszym. Bądź jedynym.
 17. Każdy jest nieśmiały. Tymczasem inni ludzie czekają, żebyś im się przedstawił albo wysłał im maila, albo zaprosił na randkę. Ruszaj do dzieła!
 18. Nie bierz do siebie tego, że ktoś cię odrzuca. Załóż, że tak jak ty, jest zalatany, zajęty, rozproszony. Spróbuj jeszcze raz póżniej. To niesamowite, jak często działa drugie podejście.
 19. Nawyki są po to, żeby dane działanie przestało być przedmiotem twoich negocjacji z samym sobą i żebyś nie musiał już tracić energii na podejmowanie decyzji. Po prostu to robisz. Dobre nawyki obejmują całe spektrum spraw od mówienia prawdy po regularne używanie nici dentystycznej.
 20. Punktualność jest oznaką szacunku.
 21. W młodości przeżyj co najmniej sześć miesięcy w biedzie, posiadając tak mało, jak to tylko możliwe, jedząc fasolę i ryż w małym pokoju lub namiocie. Zrób to po to, żeby zobaczyć, co „najgorszego” może cię spotkać w życiu. Dzięki temu za każdym razem, kiedy w przyszłości będziesz musiał zaryzykować, nie przerazi cię wizja totalnej porażki.
 22. Uwierz mi: nie ma „ich”. „Oni” nie istnieją.
 23. Im bardziej interesujesz się innymi, tym bardziej jesteś dla nich interesujący. Interesuj się, żeby być interesującym.
 24. Optymalizuj swoją hojność. Nikt na łożu śmierci nigdy nie żałował, że zbyt dużo w życiu rozdał.
 25. Żeby zrobić coś dobrego, po prostu to zrób. Żeby zrobić coś wspaniałego, popraw to i przerób, i popraw, i przerób. Sekret tworzenia arcydzieł polega na przerabianiu.
 26. Złota Zasada „traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany” nigdy cię nie zawiedzie. Jest podstawą wszystkich innych cnót.
 27. Jeśli szukasz czegoś w domu i w końcu to znajdujesz, nie odkładaj potem tej rzeczy tam, gdzie ją znalazłeś, ale tam, gdzie zacząłeś swoje poszukiwania.
 28. I oszczędzanie, i inwestowanie pieniędzy to dobre nawyki. Niewielkie kwoty inwestowane konsekwentnie przez wiele dziesięcioleci stanowią jedną z dróg do zamożności.
 29. Mylić się jest rzeczą ludzką. Przyznanie się do błędu to oznaka boskości. Nic bardziej nie podniesie cię na wyższy poziom, niż szybkie przyznawanie się do błędów, branie za nie osobistej odpowiedzialności i uczciwe ich naprawianie. Jeśli coś schrzaniłeś, przyznaj się. To zadziwiające, jaką da ci to siłę.
 30. Nigdy nie angażuj się w wojnę lądową w Azji.
 31. Możesz mieć obsesję na punkcie obsługi klientów i odbiorców albo obsesję na punkcie walki z konkurencją. Obie te strategie działają, ale obsesja na punkcie klientów doprowadzi cię dalej.
 32. Bądź widoczny. Pokazuj się. Ktoś kiedyś powiedział, że 99% sukcesu to po prostu dać się dostrzec.
 33. Oddziel proces tworzenia od ulepszania. Nie możesz jednocześnie pisać i redagować, rzeźbić i polerować, tworzyć i analizować, bo twój wewnętrzny krytyk zniechęci twórcę. Wymyślając, nie selekcjonuj pomysłów. Szkicując, nie mierz każdej kreski. Pisząc pierwszą wersję tekstu, nie zastanawiaj się nad każdym słowem. Umysł twórcy musi być wolny od osądów.
 34. Jeśli od czasu do czasu nie zalewa cię sztormowa fala, to znaczy, że pływasz zbyt blisko brzegu.
 35. Być może najbardziej sprzeczną z intuicją prawdą wszechświata jest to, że im więcej dajesz, tym więcej dostajesz. Zrozumienie tego to początek mądrości.
 36. Przyjaciele są cenniejsi niż pieniądze. Potrafią lepiej zrobić prawie wszystko to, co można kupić za pieniądze. Pod wieloma względami przyjaciel z łodzią jest lepszy od posiadania łodzi.
 37. To prawda: trudno jest oszukać uczciwego człowieka.
 38. Gdy coś zginie, w 95% przypadków znajduje się w zasięgu ręki od miejsca, w którym było ostatnio widziane. Szukaj we wszystkich zakamarkach w tym promieniu, a znajdziesz swoją zgubę.
 39. Jesteś tym, co robisz. Nie tym, co mówisz, nie tym, w co wierzysz, nie tym, jak głosujesz, ale tym, czym wypełniasz swój czas.
 40. Jeśli zgubisz lub zapomnisz zabrać ze sobą w podróż kabla, adaptera lub ładowarki, skontaktuj się z recepcją hotelu. Większość z nich ma w dzisiejszych czasach szufladę pełną kabli, adapterów i ładowarek pozostawionych przez gości. Znajdziesz tam pewnie to, czego ci brakuje. Często możesz nawet tego nie oddawać.
 41. Nienawiść to przekleństwo, które nie dotyka nienawidzonego. Ona zatruwa jedynie nienawidzącego. Wynurz się z odmętów żółci, która cię zalewa.
 42. Doskonalenie się nie ma granic. Natura niesprawiedliwie obdziela nas talentami, ale nic nie ogranicza naszych możliwości rozwoju własnych umiejętności w stosunku do tego, z czym startujemy.
 43. Bądź gotowy: kiedy wykonasz 90% dużego projektu (takiego jak budowa domu, nakręcenie filmu, organizacja wydarzenia czy opracowanie aplikacji), pozostała reszta niezliczonych szczegółów pochłonie drugie 90%.
 44. Kiedy umierasz, nie zabierasz ze sobą absolutnie nic oprócz swojej reputacji.
 45. Nim się zestarzejesz, weź udział w jak największej liczbie pogrzebów. Nikt nie mówi tam o osiągnięciach zmarłego. Jedyną rzeczą, którą ludzie pamiętają, jest to, jaką był osobą.
 46. Za każdą złotówkę wydaną na zakup czegoś znacznego, spodziewaj się zapłacić kolejną – za naprawy, konserwacje, a na koniec utylizację tej rzeczy.
 47. Wszystko, co rzeczywiste, zaczyna się od fikcji – wyobrażenia o tym, co może być. Wyobraźnia jest zatem największą siłą we wszechświecie i umiejętnością, którą możesz doskonalić. To jedyna dziedzina w życiu, w której profity przynosi ignorowanie wszystkiego tego, co wiedzą inni.
 48. Nie marnuj kryzysów i katastrof. Gdy nie ma problemów, nie ma też postępu.
 49. Podczas wyjazdu wakacyjnego najpierw omiń miasta i pojedź do najbardziej odległego miejsca na swojej trasie. Zmaksymalizujesz w ten sposób szok związany z odmiennością peryferii, żeby potem z przyjemnością powrócić do znanych ci, miejskich wygód.
 50. Gdy otrzymujesz propozycję zrobienia czegoś w przyszłości, zadaj sobie pytanie, czy zaakceptowałbyś ją, gdyby dotyczyła jutra? Niewiele obietnic przejdzie przez ten filtr natychmiastowości.
 51. Nie pisz o kimś w mailu tego, czego nie powiedziałbyś mu w bezpośredniej rozmowie, ponieważ prędzej czy póżniej i tak to przeczyta.
 52. Jeśli desperacko potrzebujesz pracy, jesteś tylko kolejnym problemem dla szefa. Jeśli umiesz rozwiązywać problemy, które trapią szefa, zostajesz zatrudniony. Myśl jak szef, a znajdziesz pracę.
 53. Sztuka jest w tym, co pomijasz.
 54. Nabywanie rzeczy rzadko przynosi głęboką satysfakcję w przeciwieństwie do zdobywania doświadczeń.
 55. Zasada siedmiu w zdobywaniu wiedzy: możesz dowiedzieć się wszystkiego, jeśli jesteś zdeterminowany przejść przez siedem poziomów. Kiedy pierwsze zapytane źródło informacji nie zna odpowiedzi na twoje pytanie, zapytaj je, kto może ją znać, i udaj się do kolejnego źródła. Po siedmiu takich krokach prawie zawsze otrzymasz odpowiedź.
 56. Jak przepraszać? Szybko, konkretnie i szczerze.
 57. Nigdy nie odpowiadaj na telefoniczne zaproszenia i propozycje. Pilność to tylko pozór.
 58. Kiedy ktoś jest wobec ciebie niemiły, grubiański, złośliwy albo tryska nienawiścią, traktuj to jako objawy choroby, na którą cierpi. Pomoże ci to znaleźć ziarna empatii potrzebne do załagodzenia konfliktu.
 59. Uprzątając bałagan, robisz miejsce na swoje prawdziwe skarby.
 60. Naprawdę nie chcesz być sławny. Przeczytaj biografię dowolnej, sławnej osoby.
 61. Doświadczenie jest przereklamowane. Zatrudniając kogoś, bierz pod uwagę jego zdolności i rozwijaj umiejętności. Większość naprawdę zadziwiających lub wspaniałych rzeczy tworzą ludzie, którzy robią to po raz pierwszy.
 62. Wakacje + katastrofa = przygoda.
 63. Kupowanie narzędzi: zacznij od zakupu absolutnie najtańszych, dostępnych narzędzi. Wymień na solidniejsze te, których często używasz. Jeśli jakieś narzędzie jest ci potrzebne do zarabiania pieniędzy, kup najlepsze, na jakie cię stać.
 64. Naucz się, jak uciąć sobie bez zakłopotania 20-minutową drzemkę.
 65. Pogoń za szczęściem to przepis na paraliż, jeśli nie wiesz, co cię pasjonuje. Lepszym mottem dla większości młodych ludzi jest: „opanuj coś, stań się w czymkolwiek fachowcem”. Po zdobyciu umiejętności i doświadczenia w jednej dziedzinie możesz zacząć rozszerzać swoje kompetencje na inne, które dadzą ci więcej radości i pozwolą ostatecznie odkryć, gdzie znajduje się twoje szczęście.
 66. Jestem przekonany, że za 100 lat wiele z tego, co uważam teraz za prawdę, okaże się błędne, może nawet zawstydzająco, więc usilnie staram się ustalić, w czym tak bardzo dzisiaj się mylę.
 67. Na dłuższą metę o przyszłości decydują optymiści. Optymizm nie polega jednak na ignorowaniu stających przed nami problemów, ale na umiejętności wyobrażenia sobie, jak zwiększamy nasze zdolności do ich rozwiązywania.
 68. Świat spiskuje za twoimi plecami, żebyś odniósł sukces. Będzie ci łatwiej go osiągnąć, jeśli w to uwierzysz.

[Kevin Kelly, „68 Bits of Unsolicited Advice”]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.