Wszystko jest trudne…

niciWszystko jest trudne, zanim nie stanie się łatwe. Doświadczyłem tego uczucia, kiedy wziąłem się za przygotowywanie systemu rejestracji członków Klubu Biznesu Bez Stresu. Niby każdy szczegół można znaleźć w dokumentacji oprogramowania, ale im więcej wiedziałem, tym grunt pod moimi stopami stawał się bardziej grząski.

Problem z wielofunkcyjnymi systemami informatycznymi polega na tym, że rozrastają się jak leśny gąszcz. Najpierw jest tylko jedno proste drzewo, ale potem ktoś sadzi kolejne. Bez żadnego związku z poprzednim. Ich konary się plączą i już nie wiadomo, który jest od czego i do czego. Opiekujący się lasem leśniczy zna każdą gałązkę, więc dziwi się, dlaczego ludzie odwiedzający jego puszczę ciągle się gubią. Dla niego to nie jest żadne kłębowisko badyli, tylko bór tak znajomy, że nawet nie trzeba rysować mapy, ani pisać przewodnika.

Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli w systemie informatycznym istnieje więcej niż jedna metoda wykonania danej czynności, to będą kłopoty. A jeszcze gorzej jest, kiedy poszczególne metody mają swoje efekty uboczne, których użytkownik nie dostrzega. Niestety nawet firma Apple zaczęła bez ładu i składu sadzić kolejne drzewa w swoim lesie oprogramowania iPhone’ów i iPadów. Steve Jobs potrafił zawczasu bezlitośnie wycinać to, co nieoczywiste, ale Steve’a nie ma już wśród nas.

Wracając do systemu rejestracji członków Klubu Biznesu Bez Stresu: na początku wszystko było trudne, ale metodą prób i błędów udało mi się przygotować mechanizm, który pozwolił wielu moim wiernym Czytelnikom zapisać się do kręgu wtajemniczonych. Podstawowa funkcjonalność działa i to jest najważniejsze!

Sprawdź sam, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś:

»»» Zapisy do Klubu! Tutaj! «««

Chciałoby się, żeby świat był usypany płatkami róż, ale na razie jest jak jest i nie zanosi się, żeby było inaczej. Pamiętaj więc:

Wszystko jest trudne, zanim nie stanie się łatwe.

2 myśli w temacie “Wszystko jest trudne…

  1. Zdrowych i radosnych Świąt!

    A drzewa poboczne wyrastają także w wyspecjalizowanych rozwiązaniach informatycznych…

    Polubienie

  2. @pak445: Serdecznie dziękuję i wzajemnie życzę wszystkiego najlepszego i najzdrowszego, chociaż… w poniedziałek będzie wpis z jeszcze jednym życzeniem!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.