Taśmy El Lotos Bigos

BIZPOLIT1„To nie jest tak, jak myślisz!” – w każdej telenoweli i komedii romantycznej takie słowa padają z ust niewiernej żony albo męża przyłapanego na gorącym uczynku. Ale podczas mojej niedawnej wizyty w San Escobar powiedziała mi to Isaura Garcia, ceniona publicystka pisząca dla stołecznej gazety Diario de Santo Subito, kiedy spytałem ją, co się w tym kraju dzieje. A dzieje się tam wiele: opinia publiczna doznała szoku po ujawnieniu nagrań rozmów polityków i biznesmenów podsłuchanych w ekskluzywnej restauracji El Lotos Bigos.

Moja rozmowa z Isaurą odbyła się w niecodziennych warunkach, ponieważ dziennikarka nie chciała wyjawić mi całej prawdy przez telefon. Spotkaliśmy się więc o północy na szerokiej, piaszczystej plaży oddalonej o ponad kilometr od zabudowań rybackiej wioski El Micho. Żeby uniknąć wzajemnych podejrzeń, rozebraliśmy się do naga i schowaliśmy za parawanem, który przezornie przyniosłem ze sobą. Powiem szczerze: z trudem mogłem się skupić na rewelacjach Isaury. Blask jej nieodzianych krągłości sprawiał piorunujące wrażenie. Księżyc wisiał nisko na niebie, tak jakby i on chciał się dokładniej przyjrzeć tym delicjom…

Ale wróćmy do tematu.

– Więc czego chcesz się dowiedzieć? – zapytała Isaura.

– Taśmy El Lotos Bigos zawierają informacje dotyczące niejasnych powiązań między biznesem a polityką. W Polsce i w innych krajach demokratycznych czegoś takiego nie ma. Wyjaśnij mi, o co tu chodzi!

– Naprawdę sądzisz, że takie rzeczy dzieją się tylko w San Escobar? Oj, naiwny, naiwny… To nie jest tak, jak myślisz! Wszędzie tam, gdzie władza nie wynika z zamożności, rządzący pożądają pieniędzy, a bogacze ubezpieczenia od nieszczęśliwych ustaw i dekretów – wyjaśniła szeptem Isaura.

– Ale jak to? Sugerujesz, że wasi miliarderzy są właścicielami poszczególnych partii politycznych? Wtedy po każdych wyborach jedni by upadali, a inni gwałtownie się bogacili!

– Dobrze, wytłumaczę ci, jak to u nas jest – odparła Isaura i zaczęła coś rysować na piasku.

Skupiłem się na dokładnym zapamiętaniu jej szkicu i dzięki temu, po powrocie do kraju, mogłem odtworzyć go za pomocą PowerPointa. Oto on:

BIZPOLIT

– Mamy w San Escobar trzy główne partie polityczne: Partido Bimberro, Partido Irasiados i Partido Primero Sortos. W wyborach zawsze wygrywa któraś z nich i tworzy koalicję rządową z jedną z przegranych – spojrzała na mnie pytająco, a ja skinąłem potakująco głową.

– Na górze narysowałam trzech najbogatszych biznesmenów. Są to: finansista Pablo Luca-Vatos i dwóch przedsiębiorców działających w branży nieruchomości – Diego Developeros i Carlos Reprivador.

– OK. Widzę, ale co z tego wynika? – dalej nie rozumiałem, bo przecież przybyłem z kraju, w którym o takich rzeczach nie śni się nawet filozofom.

– Każdy miliarder ma w każdej partii kilku ludzi pilnujących jego spraw – Isaura kontynuowała swój wykład. – Nie może ryzykować obstawiania tylko jednego konia, bo społeczeństwo jest przypadkowe i nigdy nie wiadomo, kogo wybierze. Gdyby związał się z którąś partią, a ta nie znalazłaby się w koalicji rządowej, obudziłby się, jak wy to mówicie, z rękos w nocnikos. Dlatego musi rozmieścić swoje figury tak, żeby na biznesowej szachownicy wszystkie pola jego interesów były chronione.

Nie przesadzę, jeśli powiem, że w tym momencie trafił we mnie grom. Nie, nie z jasnego, ale z bezchmurnego i bajecznie udekorowanego gwiazdami nieba. Nie wierzyłem własnym oczom, ale ten rysunek wreszcie nadawał wszystkiemu sens. Chaotycznie rozrzucone kropki nagle połączyły się w moim umyśle i stworzyły spójny, acz przerażający obraz.

Zrozumiałem, dlaczego zawsze po każdej zmianie jest tak, jak było. I dlaczego „raz jest tak, że bociana dziobie szpak, a potem następuje zmiana i szpak dziobie bociana”. Zrozumiałem też, że przezorni są zawsze ubezpieczeni, a ci, którzy ich ubezpieczają, dokarmieni. Jednym słowem: wszyscy są zadowoleni.

Widząc burzę, która rozpętała się w mojej głowie, Isaura ucichła i zaczęła obserwować zadziwiająco gładką taflę morza. Nie sposób było wypatrzyć miejsca, w którym usłana odbiciami gwiazd woda łączyła się z niebem. Gdyby nie temperatura, wydawać by się mogło, że siedzimy na dziobie Titanica i za chwilę zderzymy się ze zdradziecką górę lodową. Tak,… tragedia Titanica była jednym z tych nielicznych przypadków w historii, kiedy bogacze nie zadbali należycie o swoje bezpieczeństwo.

– Skończyliśmy? – zapytała szorstko Isaura. – Bo mam jeszcze do napisania krótki tekst do jutrzejszego wydania Diario.

– Krótki? Tego, co mi tu opowiedziałaś, chyba nie da się załatwić krótkim tekstem!

– Oj, naiwny, naiwny… To nie jest tak, jak myślisz! – powtórzyła z uśmiechem. – Pamiętaj, że media są czwartą władzą, a bogacze zabezpieczają się na wszystkie strony. I nie dopytuj się, proszę, co chciałam przez to powiedzieć. Zwijaj parawan i idziemy!

Szedłem za nią, podziwiając, jak balansuje zgrabnym ciałem i płynie nad piaskiem, prawie nie dotykając go bosymi stopami. Ubraliśmy się i poszliśmy w kierunku El Micho. Tam, w otwartej przez całą dobę rybackiej tawernie zamówiliśmy przysmak wybrzeża San Escobar: świeżą, smażoną rybę i miskę ryżu. Ta noc z pewnością była do innych niepodobna…

6 myśli w temacie “Taśmy El Lotos Bigos

  1. W San Escobar do miski ryżu dostają jeszcze pescado fresco frito!? Ci to mają el primer ministro! Musiał być wykształcony przez wyjątkowo dobrotliwe fundaciones szczodrze wspierane przez Icchaka Rosenfelda, światowej sławy finansistę i filantropa z sąsiedniego Curaçao, który, zarządzając cząstką majątku pewnej arcybogatej rodziny, kontroluje 87% Banco Nacional de San Escobar posiadającego większościowe pakiety udziałów w Carlos Reprivados, Diego Developeros, Pablo Luca-Vatos i koncernie medialnym Comunicación Moderna, do którego należy Diario de Santo Subito.

    Polubienie

  2. @a cappella: W tak pięknych, plażowych okolicznościach przyrody nie była w stanie ukryć faktu, że tak dorodnie wydoroślała. ;-)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.