BuJo to zestaw nawyków!

BUJOJuż jutro, we wtorek 23 października 2018 roku, na moim Kindelku pojawi się oficjalny podręcznik „The Bullet Journal Method: Track the Past, Order the Present, Design the Future” („Metoda Bullet Journal: śledź przeszłość, ogarniaj teraźniejszość i projektuj przyszłość”). To nie pierwsza publikacja na ten temat, ale pierwsza opracowana przez Rydera Carolla, twórcę Bullet Journala (BuJo).

I znów będzie tak jak zwykle…

Przygotowując się do tej premiery, przeczytałem dwie inne książki na temat BuJo oraz przejrzałem od groma różnych wpisów blogowych. I co z tego wynikło? Z Bullet Journalem jest tak samo, jak z metodą Getting Things Done (GTD) Davida Allena, Zen To Done (ZTD) Leo Babauty czy Autofocusem lub Simple Scanning Marka Fostera. Ludzie skupiają się na narzędziach, a nie na zestawie nawyków, dzięki którym mogliby zapanować nad swoim życiem. A potem narzekają, że BuJo, GTD, ZTD, Autofocus i Simple Scanning nie działają.

Najważniejsze jest zdać sobie sprawę z tego, że:

  • istotą Bullet Journala nie jest zeszyt z kolorowymi szlaczkami i rysunkami, ale systematycznie przeglądana, aktualizowana i codziennie wykorzystywana lista spraw do załatwienia;
  • istotą Getting Things Done nie jest prześliczna aplikacja w smartfonie, ale systematycznie przeglądane, aktualizowane i codziennie wykorzystywane listy Projektów i Najbliższych Działań;
  • istotą Zen To Done nie są kartki w jedynie słusznym formacie, ale systematycznie przeglądane, aktualizowane i codziennie wykorzystywane listy Projektów, Kamieni Milowych i Najważniejszych Zadań;
  • istotą Autofocusa i Simple Scanning nie jest to, czy zeszyt jest w linię, w kratkę czy w kropki, ale systematycznie przeglądana, aktualizowana i codziennie wykorzystywana lista spraw do załatwienia.

Liczy się nawyk uporządkowanego zapisywania tego, co cię absorbuje, częstego przeglądania tych notatek i korzystania z nich do codziennego skupiania się na tym, co jest dla ciebie najważniejsze. Szlaczki, wzorki i aplikacje są rzeczami wtórnymi, które mogą ci pomagać, ale zbyt często rozpraszają i stają się imitacją produktywności.

W każdej dziedzinie życia liczy się przede wszystkim to, co robimy. „Jak” jest rzeczą wtórną. Jeśli trenujesz bieganie, skup się na reżimie treningowym, a nie na wędrówkach po sklepach w poszukiwaniu najładniejszej koszulki. Jeśli piszesz bloga, skup się na ciekawych treściach, a nie na dobieraniu czcionek. Narzędzia są ważne, ale powinny ci służyć, a nie tobą rządzić.

Zapamiętaj:

Bullet Journal MOŻE być piękny, ale MUSI pomagać ci osiągać cele, które w nim zapisałeś. Sam w sobie nie jest celem, chyba że jesteś Ryderem Carollem!

3 myśli w temacie “BuJo to zestaw nawyków!

  1. W 100% jest to racja, ludzie często czytają masę poradników czy książek, uczęszczają na szkolenia i gromadzą wiedzę. No właśnie, gromadzą zamiast ją wykorzystywać. Opierają się na teorii, zamiast praktyce, zapominają o tym, po co się tego uczą. Na książkę czekam.

    Polubienie

  2. @Igor: A jak już się nauczą, to przede wszystkim skupiają się na narzędziach, a nie na tym, co powinni robić. Co by to było, gdyby muzyk zajmował się tylko dobieraniem systemów nagłośnienia, zamiast komponować muzykę?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.