GTD+1%

1Jak wiesz, jestem wielkim entuzjastą metody Getting Things Done (GTD) Davida Allena. Z tego powodu wszystko, co czytam na temat produktywności i osiągania celów, przepuszczam przez swój „filtr GTD”. Tak było i w przypadku „The 1% Rule” („Zasada 1%”) Tommy’ego Bakera. Doszedłem do wniosku, że książka ta dodaje znacznie więcej do GTD niż tylko jeden procent.

W metodzie Getting Things Done dla każdego aktywnego Projektu musisz zawsze mieć zdefiniowane co najmniej jedno Najbliższe Działanie – czyli czynność, którą mógłbyś bez żadnych wstępnych warunków natychmiast wykonać. GTD nie zmusza cię do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Możesz cały dzień leżeć do góry brzuchem, jeśli tylko dobrze się z tym czujesz.

Natomiast Zasada 1% opiera się na spostrzeżeniu, że najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wzrost motywacji do działania, jest subiektywne poczucie dokonywania POSTĘPU w realizacji sensownego celu. Dlatego Tommy Baker kładzie główny nacisk na codzienne, konsekwentne wykonywanie tytułowego 1% prowadzącego do realizacji własnych marzeń. Oczywiście marzenia te powinny być najpierw skonkretyzowane, a potem przełożone na cele kwartalne oraz cotygodniowe Kamienie Milowe (Big Rocks).

Biorąc to pod uwagę, sformułowałem następującą zasadę GTD+1%:

Dla każdego aktywnego Projektu musisz zawsze mieć zdefiniowane co najmniej jedno Najbliższe Działanie i codziennie musisz WYKONAĆ co najmniej jedno działanie związane z każdym kluczowym Projektem.

Spróbuj! Mnie GTD+1% skutecznie motywuje do osiągania celów.

4 myśli w temacie “GTD+1%

  1. No to przecie juz w starozytności pon Owidiusz stwierdził, ze jeden procent drązy kamień :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.