Strefa komfortu

KOMFORTTo nieprawda, że sukcesy odnosi się poza strefą komfortu. Wręcz przeciwnie. Trwały sukces jest wynikiem konsekwentnego działania w tym obszarze, w którym czujesz się najlepiej. W dziedzinie, w której twoje kompetencje są niepodważalne, a ty nie musisz jeździć po bandzie, żeby twój klient był zachwycony. O co więc chodzi z tym wychodzeniem poza strefę komfortu? Przygotowałem dla ciebie krótki przewodnik obrazkowy.

Niebieskie koło na poniższym rysunku symbolizuje twoją aktualną strefę komfortu. Przebywając w niej, działasz z uzasadnioną pewnością siebie – niemalże z zamkniętymi oczami. Jeśli lubisz to, co robisz, zarabiasz na tym godziwe pieniądze i konkurencja nie depcze ci po piętach, nie masz potrzeby rozglądać się za nowymi wyzwaniami.

KOMFORT1

W większości przypadków jednak, prędzej czy później poczujesz chęć lub potrzebę sięgnięcia poza granice twoich dotychczasowych doświadczeń. Z pewnością dostrzeżesz wówczas jakiś nowy, obiecujący obszar aktywności, który przedstawiłem tu w postaci czerwonego koła.

KOMFORT2

To w tym momencie powinieneś odważyć się na wycieczkę w nieznane ostępy. Wyprawę tę symbolizuje na poniższym rysunku pomarańczowa strzałka. Jedynym sukcesem, na jaki możesz na tym etapie liczyć, będzie satysfakcja, że… jesteś niezłym kozakiem. Podróżnikiem gotowym ponieść wyrzeczenia i straty, żeby sprawdzić, czy czerwone koło nie jest przypadkiem mirażem.

KOMFORT3

Jeśli twoja pierwsza wyprawa zakończy się pomyślnie, przejdziesz do intensywnej eksploracji nowego obszaru (strzałka jednokierunkowa zmienia się w dwukierunkową). Najpierw będziesz poruszał się ostrożnie, delikatnie stawiając krok za krokiem, a potem coraz pewniej, w miarę zdobywania rozeznania, gdzie jest twardy grunt, a gdzie trzęsawisko. Twoja strefa komfortu zacznie obejmować podbijane terytorium, choć jego czerwona dzikość nie pozwoli ci jeszcze uznać, że objąłeś je w pełni w swoje władanie.

KOMFORT4

Po pewnym czasie staniesz się panem całego obszaru i choć jeszcze nie zatrą się granice starych podziałów, wszędzie będziesz się czuł jak u siebie w domu. Dopiero od tej przełomowej chwili możesz oczekiwać trwałych sukcesów w nowej dziedzinie swojej działalności.

KOMFORT5

W końcu dawne granice znikną i przestaniesz pamiętać, że to, co robisz teraz rutynowo, kiedyś było fascynującym, acz budzącym grozę czerwonym kołem.

KOMFORT6

Pamiętaj:

Sukces w nowej dziedzinie odniesiesz, działając w odpowiednio rozszerzonej strefie komfortu, a nie poza nią.

KOMFORT GIF

4 myśli w temacie “Strefa komfortu

  1. Nie mam szans na grafikę, ale spróbuj narysować na SE żółte kółeczko – kogoś, kto wchodzi w Twoją strefę komfortu.
    Jak nie zabezpieczysz tyłów, to będziesz na deser!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.