Dziel i rządź czy łącz i pomagaj?

LACZPOL1Niecelne są domysły komentatorów politycznych, starających się wskazać, kogo wspiera Rosja w poszczególnych krajach. Prawo i Sprawiedliwość czy Platformę Obywatelską? Trumpa czy Clinton? Zwolenników Brexitu czy jego przeciwników? Macrona czy Le Pen? To nie ma znaczenia! Istotą jest:

Pielęgnowanie trwałych podziałów w społeczeństwach.

Dlaczego?

Ponieważ nawet najmądrzejszy, lecz rozdarty na pół naród jest słabszy od głupiego, ale w swojej głupocie zjednoczonego.

Dla przebiegłego wroga fundamentalne znaczenie ma nie to, kto w danym kraju rządzi, ale jak nieudolnie to robi i z jak silną opozycją ma do czynienia. Gra zatem nie idzie o to, kto wygra. Chodzi o to, żeby stan wewnętrznej wojny trwał jak najdłużej i żeby, mówiąc kwiecistym językiem klasyka, żadna wataha nie została dorżnięta.

Podobnie jest niestety w biznesie. Zamiast skupiać się na jak najlepszym zaspakajaniu potrzeb klientów i budowie własnego wizerunku, wiele firm zajmuje się knuciem i podjudzaniem. Jeśli mają dwóch konkurentów, to kłamstwem i podstępem napuszczają ich na siebie. Jeśli konkurentów jest więcej, działają na rzecz powstania dwóch koalicji o porównywalnej sile i rozniecają między nimi wojnę.

Dzieje się to również w konkurencji wewnątrzfirmowej, kiedy o profity i pozycję walczą między sobą piony, działy i poszczególni menedżerowie.

Nie podoba mi się to. Moim celem jest pomaganie innym ludziom, dzielenie się z nimi wiedzą i tworzenie im warunków do rozwoju i realizacji marzeń. Byłbym żałosnym dupkiem, gdybym opierał swój sukces na knuciu i skłócaniu bliźnich.

Zaprawdę powiadam ci: istnieje w biznesie szlachetna droga prowadząca do sukcesu. Jest trudniejsza od nieetycznych skrótów, ale zapewnia spokój ducha, zdrowy sen i prawdziwą satysfakcję. Możesz na nią wkroczyć, jeśli tylko uwierzysz, że istnieje.

Zamiast dzielić i rządzić łącz i pomagaj!

Spróbujesz?

8 myśli w temacie “Dziel i rządź czy łącz i pomagaj?

 1. Niekze ta, moge łącyć. Telo ino, ze o ile wiadomo, co wyjdzie z połącenia PO z PiSem (ocywiście POPiS) i nawet mozno sie domyślac, co wyjdzie z połącenia Trumpa z Clinton (zapewne abo Hillary Trump, abo Donald Clinton), to… nie barzo wiem, co wyjdzie z połącenia zwolenników i przeciwników Brexitu.

  Polubione przez 1 osoba

 2. nie barzo wiem, co wyjdzie z połącenia zwolenników i przeciwników Brexitu – na razie wyszło parę impasów…

  Hmmm, z tym łączeniem jest czasem problem gdy ludzie mylą koncyliacyjność, poszukiwanie kompromisów i konsensusów z zagłaskiwaniem na siłę problemów, sporów, różnic. Albowiem niektóre dysonanse powinny (mimo wszystko) wybrzmieć a społeczeństwa przyzwyczaić się do tych brzmień. Niezależnie, czy to woda na młyny putinów, czy kogokolwiek innego.

  Polubienie

 3. @owcarek podhalański: Z połączenia zwolenników i przeciwników Brexitu wyjdzie wyjście jedną nogą z Unii Europejskiej. :-)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.