Kowal własnego losu?

KWIATEKW jednym z ostatnio opublikowanych podcastów z udziałem twórcy metody Getting Things Done (GTD) Davida Allena padło stwierdzenie, że „wszystko, z czego składa się teraz twoje życie, zostało przez ciebie stworzone albo przyczyniłeś się do tego, albo na to pozwoliłeś”. To jest bardzo mądre zdanie, ale odnosi się ono przede wszystkim do stabilnej egzystencji w ciepełku zachodniej cywilizacji wypełnionej wolnością i dostatkiem.

Kiedy uświadamiam sobie, jak wiele rzeczy wydarza się całkiem przypadkowo, w wyniku zwykłego zbiegu okoliczności, przestaję wierzyć, że w stu procentach jestem kowalem własnego losu. Oczywiście żeby być kowalem, muszę odwiedzać kuźnię przyszłości. Muszę się starać tak działać, żeby zbliżać się do swoich celów, ale wiem, że zawsze może przylecieć jakaś kometa, machnąć ogonem i zmienić rzeczywistość. Na dobre lub na złe.

Przykład?

Gdyby nie czynnik zewnętrzny, jakim byli komuniści, być może w ogóle nie byłoby mnie na świecie. Tak, to zadziwiające, ale urodziłem się po części dzięki temu, że komuniści wyśmiali moją Mamę – córkę sanacyjnego oficera, kiedy chciała zdawać na studia politechniczne. Zaczęła więc pracować w bibliotece, a potem w przedsiębiorstwie budowy dróg, gdzie spotkała najwspanialszego mężczyznę na Ziemi – mojego Tatę.

W tym kontekście trudno mi zgodzić się z kategorycznym stwierdzeniem, że każdy wypracowuje sobie wszystko, co ma. Wyznaczamy cele, które chcemy osiągnąć, a potem żeglujemy w ich kierunku, wykorzystując pomyślne wiatry. Ale nie każde wylądowanie na mieliźnie jest wynikiem naszego zaniedbania i nie każde zawinięcie do portu przed czasem jest naszą zasługą.

Najważniejsza jest umiejętność przekuwania niespodziewanych zdarzeń w korzystny obrót spraw i tego właśnie ci życzę!

5 myśli w temacie “Kowal własnego losu?

  1. Trzy grosze do dyskusji o łańcuchu przyczynowo-skutkowym i powodach takich, a nie innych wyborów, wtrącił J. Haidt konstruując obraz jeźdźca na słoniu („Intuicje pojawiają się pierwsze, strategiczne rozumowanie – drugie”).

    Polubienie

  2. @Orginal_Replica: Tak, jednakowoż i słonia może rozjechać walec historii. Niektóre elementy naszej rzeczywistości są od nas całkowicie niezależne.

    Polubienie

  3. No to moze w takim rozie kozdy jest… KRAWCEM własnego losu? Bo przecie właśnie… tak krawiec kraje, jak mu materii staje :)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.