Fri-trajal

STARTPOLDziś chciałbym ci zaserwować fri-trajala posta w języku, którym się porozumiewają fałnderzy startapów, tak? Wierzę, że ten MEGA kontent zbrołdkastuje się wiralowo po sołszialmediach nie gorzej niż hajp kulinarny królujący w internetach. Super!

Ten wpis sam się zbutstrapował jak grom z jasnego nieba. Niezwykły iwent, tak? Rezygnacja z suportu aniołów czy wi-si nie spowolniła progresu projektu i nie wpłynęła niekorzystnie na jego tajming. Musisz jednak zawsze mieć z tyłu głowy, że to tylko eksperyment i dopiero na koniec dnia okaże się, czy warto jeszcze pocisnąć, czy lepiej czym prędzej się spiwotować. Super!

Ciekawi cię, skąd ta kastomizacja formy wypowiedzi w Biznesie Bez Stresu? Izi! Pamiętaj, że żeby dotrzeć do potencjalnego juzera twojego soluszyna, musisz mówić jego językiem (juzera, a nie soluszyna). Zdania nie muszą być logiczne, nie muszą nieść treści, ale muszą zawierać kijowe frazy i aktualnie obowiązujące bazłordy. Bez tego nici z osiągnięcia twoich sprzedażowych kej-pi-ajów, tak? Żadne liny i edżajle, ej-bi-testy i rozważny onbording nic tu nie pomogą! Trakszyn twojego em-wi-pi będzie zerowy. Super!

Jeśli jesteś rasowym startapowcem, powinieneś odczuwać pozytywny juzer ikspieriens podczas czytania tego tekstu, tak? W przeciwnym przypadku najpierw złapałeś się za głowę, a potem ręce ci opadły. Niesłusznie. Otwórz się na przedstawicieli innych plemion mówiących obcymi narzeczami. Oni też chcą być wysłuchani. Super!

Za inspirację do napisania tego wpisu i dostarczenie przykładów użycia języka startapolskiego serdecznie dziękuję polskiemu środowisku startapowemu, które coraz donośniej podnosi głos w podcastach, mediach masowego rażenia i na kongresach branżowych. ;-)

6 myśli w temacie “Fri-trajal

 1. I znów idealny wpis kompletny, do którego nic dodać nic ująć! ;D))

  *** * ***

  Nb, środowisku startapowemu wciąż chce mi się widzieć jako „satrapowemu”, startapolskiego jako „staropolskiego”… — ech ty dziecię epoki!;p

  Polubienie

 2. W downej Rzplitej łacińskie wtręty do nasego języka nazywano makaronizmami. To teroz co momy? Hamburgeryzmy? :)

  Polubienie

 3. Prawie każda grupa zawodowa, prawie każda branża ma swój slang. Nie używasz, ludzie patrzą na ciebie jak na wariata. I w ich odczuciu pomniejsza to twój profesjonalizm. Ja się z tym nie zgadzam, ale z konieczności dostosowuje się do „nowoczesnej” większości.

  Polubienie

 4. @Grzegorz: Ja stosuję metodę: „mów jak chcesz, spróbuję cię zrozumieć i nie będę pouczał, ale sam mówię czystą polszczyzną”.
  Na przykład:
  On: „Czy to oprogramowanie jest KOMPATYBILNE z Windows?”
  Ja: „Tak, jest ZGODNE z tym systemem.”
  On: „Czy mam teraz ZRESETOWAĆ komputer?”
  Ja: „Tak, proszę WYZEROWAĆ komputer.”
  On: „Ilu JUZERÓW obejmuje ta licencja?”
  Ja: „Jednocześnie może pracować pięciu użytkowników.”

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.