Posttożsamość

POSTTOZSAutonomiczne samochody nie są głównym tematem wspomnianej w poprzednim wpisie powieści Daniela Suareza „Change Agent”. Książka ta opowiada o konsekwencjach manipulacji kodem genetycznym żywych organizmów. Kod DNA jest obecnie najbardziej wiarygodnym sposobem identyfikacji ludzi. Co się stanie, gdy zmiany tego kodu okażą się możliwe i będą pociągały za sobą zmiany wyglądu i innych cech charakterystycznych danej osoby? Czy świat posttożsamości, w którym nie wiadomo, kto jest kim, stanie się rajem dla przestępców?

Poniższe cytaty zawierają fragmentaryczny obraz wizji przyszłości według Daniela Suareza. Całość jest jeszcze bardziej przerażająca…

Biologia syntetyczna była tranzystorem dwudziestego pierwszego wieku. Jednak realia polityczne sprawiły, że amerykańskim przedsiębiorcom coraz trudniej było majstrować przy cegiełkach, z których zbudowane jest życie. Każdy zlepek ludzkich komórek traktowano w USA jak dziecko. Jedna czwarta ludności nie była zaszczepiona. Większość Amerykanów nie wierzyła w ewolucję. Rozpowszechniane w mediach społecznościowych opinie wywierały większy wpływ niż profesjonalnie zweryfikowane badania naukowe. W tej zjadliwie antynaukowej atmosferze biologia syntetyczna została wygnana za morze, zanim w ogóle się rozpoczęła. Aktywiści odtrąbili swoje zwycięstwo.

(Daniel Suarez, „Change Agent”, Amazon Kindle location 253)

Technologia, która mogłaby zdestabilizować świat, eliminując znaczenie tożsamości. Tworząc świat posttożsamości.

(Daniel Suarez, „Change Agent”, Amazon Kindle location 3335)

Anonimowość to to, co sprzedają. Prawdziwa anonimowość. Świat posttożsamości. Oczyszczenie z ziemskich grzechów. Żadnych odcisków palców, skanowania źrenicy czy nawet skanowania DNA, które mogłoby zidentyfikować ich klientów. Są tylko pieniądze i pragnienie.

(Daniel Suarez, „Change Agent”, Amazon Kindle location 5020)

9 myśli w temacie “Posttożsamość

 1. @a_cappella: Pomysł, że możliwa jest zmiana DNA wielokomórkowego organizmu, jest odważną hipotezą, do której Suarez odnosi się z należytą ostrożnością. Natomiast manipulacje genetyczne, kiedy przyszły człowiek jest jeszcze jedną komórką, wydają się całkowicie realne.

  Polubienie

 2. @TesTeq:
  1) Ale gdy manipulujemy jedną komórką, nie ma problemu tożsamości.
  2) Tak, realne, ale nie takie proste, jeśli chodzi o przewidywanie efektów. #epigenetyka

  Polubienie

 3. @pak4:
  Ad 1) Problem powstaje, gdy wyprodukujemy mnóstwo istot o identycznym DNA.
  Ad 2) Suarez zakłada istnienie olbrzymich mocy obliczeniowych umożliwiających precyzyjną modyfikację DNA. Przepis modyfikacji będzie tworzony dla każdego DNA wejściowego indywidualnie w celu osiągnięcia efektu końcowego odpowiadającemu pożądanemu wyglądowi, sprawności fizycznej i umysłowej.

  Polubienie

 4. Na mój dusicku! Ale ten świat jest w stosunku do nos zapóźniony! Tamok śpekulujom, ze moze, kiesik, w jakiejsi przysłości, blizsej abo dalsej… bedzie mozliwo anonimowość. Tymcasem my… juz w XI wieku mieli Gala Anonima :)

  Polubione przez 1 osoba

 5. @TesTeq:
  @1:
  Badania DNA są obecnie popularne, ale nie wyczerpują możliwości kryminalistyki.
  @2:
  W tle sobie czytam o epigenetyce. Otóż organizmy dziedziczą nie tylko sam kod DNA, ale także elementy mechanizmu ekspresji genów. A od ekspresji genów zależy praktycznie wszystko, np. to, czy z chromosomów XX urodzi się mężczyzna, czy kobieta…
  Ale, dziedziczenie to raz, a dwa, to wpływ środowiska. Bo o ile środowisko nie zmienia DNA, o tyle czynniki epigenetyczne już takim zmianom ulegają. I owszem, zapewne da się modelować, o tyle to jest następny element komplikacji. I na to rok 2045 wydaje się zbyt bliski.

  Polubienie

 6. PS.
  „Po przekopaniu się do warstwy z II tysiąclecia p.n.e. archeolodzy niczego nie znaleźli. We wniosku z badań pojawiło się więc stwierdzenie: „już w starożytności na terenie Polski używano Wi-Fi.””

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.