Skrzynka antydysonansowa

CZARNASKPrzeczytaj, proszę, ostatni już zestaw cytatów z książki Matthew Syeda „Metoda czarnej skrzynki” w kontekście nieudanej antytuskowej krucjaty polskiego rządu na szczycie przywódców Unii Europejskiej. Zastanów się, czy wystawienie w ostatniej chwili kandydata bez żadnych szans na wybór, nie było klinicznym przypadkiem „prewencyjnej strategii antydysonansowej” czyli chorej praktyki tworzenia sobie alibi na wypadek wielce prawdopodobnego niepowodzenia.

(…) często jest tak, że osoby, które odnoszą największe sukcesy, załamują się najszybciej. Ktoś, kto cały czas zbiera nagrody i wylewne pochwały za bezbłędne występy, nie ma okazji, by nauczyć się stawiać czoła zupełnie normalnym niepowodzeniom.

(Matthew Syed, „Metoda czarnej skrzynki”, 391)

Większość wymówek powstaje po fakcie. Każdemu zdarza się usprawiedliwić słabe wyniki niewyspaniem, przeziębieniem albo chorobą psa. Są to jednak wymówki tak oczywiste i naciągane, że ani my sami, ani nikt inny nie traktuje ich poważnie. Przez to, że są tak ewidentnie fasadowe, nie pomagają też stłumić dysonansu poznawczego.

Samoutrudnianie jest bardziej wyrafinowane. Zamiast sklecać usprawiedliwienie po zdarzeniu, aktywnie konstruuje się je zawczasu. W praktyce jest to zatem prewencyjna strategia antydysonansowa. Gdyby studenci z mojego roku zawalili swój kluczowy egzamin, mogliby stwierdzić: „To nie ja, to wóda!”. Manipulacja ta spełniała jeszcze jedno zadanie: gdyby zdali, mogliby wskazać na alkohol jako usprawiedliwienie, że nie dostali wyższej oceny.

(Matthew Syed, „Metoda czarnej skrzynki”, 397)

Wróćmy myślami do dysonansu poznawczego. Polega on, jak pamiętamy, na reinterpretowaniu albo lekceważeniu informacji sprzecznych z własnymi poglądami. Wojny ideologiczne są w pewnym sensie ekstremalną metodą redukcji dysonansu: zamiast zatykać uszy albo przymykać oczy, morduje się dysydentów. Daje to doskonałą gwarancję, że nikt i nic nie podważy obowiązującej religii ani tradycyjnych przekonań, ale równocześnie unicestwia możliwość dokonania postępu.

(Matthew Syed, „Metoda czarnej skrzynki”, 404)

8 myśli w temacie “Skrzynka antydysonansowa

 1. TesTequ.
  Czy uważasz , że rząd Polski powinien zgiąć kark przed panią M. i poprzeć wskazanego przez nią kandydata typu jak to się mówi BMW ?.
  Czy też wskazać znacznie bardziej samodzielnego, doświadczonego i kompetentnego dyplomatę ?
  Jeszcze kilka tygodni a może nawet i dni przed szczytem UE protegowany pani M. wcale nie miał jednoznacznego poparcia wśród państw UE.

  I jeszcze pytanie. Kto napisał zacytowane poniżej słowa i jak się to ma do tematu dzisiejszego wpisu na blogu ? :
  ( dla ułatwienia strony 269 – 270 pewnej książki.)

  „Zrobiłem wszystko, co mogłem, żeby ta decyzja była najlepsza, i w świetle tego, co wówczas wiedziałem, była najlepsza”.

  ,, „Samostanowienie” to takie piękne słowo oznaczające prawo narodu do stanowienia o swoim losie. Jeśli ktoś inny zaczyna decydować o losie narodu, traci on niepodległość i możliwość działania zgodnie ze swoim interesem ”

  Polubienie

 2. Chciałem Ci TesTequ odpowiedzieć na zarzut chyba z 4 wpisy temu, że nie jestem zwolennikiem udziału państwa w gospodarce, ale to niechcenie spowodowało przyjście do władzy ludzi, jakich reprezentuje Piq-et. My możemy śmiać się z naiwności, przekłamań i frazesów wypowiadanych przez stronę przeciwną, ale to nie zmienia faktu, że mnóstwo ludzi z wykształceniem podstawowym i zawodowym, mieszkających w małych miastach i na wsi – chce socjalizmu w pełnych barwach. Państwo ma dać pracę, i koniec, dać ludziom godnie żyć. Bo my możemy się zastanawiać nad logiką i sensem zdania, że w wyniku wyboru Tuska Polska „traci (…) niepodległość i możliwość działania zgodnie ze swoim interesem”, ale tego przysłowiowego mieszkańca Łap to nie interesuje.
  I powtarzam Ci po raz dziesiąty, że przez całe życie miałem takie poglądy jak Ty, otoczony jestem przez tak samo myślących, wszyscy wypowiadają te same zdania co Ty. Ale oni mają pieniądze, stanowiska, doszli do tego własną pracą, ale co zrobić z ludźmi, którzy tego nie potrafili? Na to pytanie mi odpowiedz, a nie zarzucaj mi socjalizm.

  Polubienie

 3. @Piq-et: Nie o to mi chodzi.
  Cel to jedno i tu możemy się spierać, do czego polski rząd powinien dążyć.
  Osiągnięcie tego celu – to drugie.
  Moim zdaniem usunięcie Tuska z posady „Prezydenta UE” było wykonalne. Wymagało zręczności i konsekwencji, ale dałoby się to przeprowadzić. Tyle że trzeba być profesjonalistą, a nie partaczem. Wystawienie kandydata z łapanki było albo bez sensu, albo typowym konstruowaniem usprawiedliwienia przed porażką.
  A „pani M.” jest elementem rzeczywistości – takim samym jak niska futryna. Można zginać kark albo nie. ;-)
  Zarówno patriota, jak i zdrajca mogą być partaczami. Mogą też być skutecznymi profesjonalistami.

  Polubione przez 1 osoba

 4. @Torlin: Gdybym to ja wiedział, to bym rządził światem. ;-)
  Wśród zwierząt trwa walka o przetrwanie. Nie ma „przebacz”. Natomiast człowiek dorósł do tego, że ważniejsza jest solidarność gatunkowa, że powinno być „przebacz”. Ale tylko pozornie dorósł. Problem polega na tym, że KAŻDY mechanizm solidarnościowy jest natychmiast wykorzystywany przez drapieżniki w ludzkiej skórze. I dlatego socjalizm nie działa. Każda redystrybucja własności ma tę wadę, że urzędnik zarządza nie swoimi pieniędzmi. Olbrzymimi. Z jednej strony stanowi to dla niego pokusę, z drugiej zaś jest narażony na podejrzenia, że uległ tej pokusie.
  PS. Nie wiem, dlaczego Twój komentarz trafił do moderacji.

  Polubienie

 5. Bo mnie nie lubi ;)
  Bardzo podobała mi się Twoja odpowiedź, ale moja będzie brutalna. Dlatego mamy Kaczyńskiego, Orbana, Trumpa, dlatego mamy takie wyniki wyborów w Turcji, na Litwie, w Mołdawii, w Gruzji, dlatego mamy Brexit. Bo zapomniano o Łapach, ostatniej zamkniętej kopalni w Walii, uczuciach ludzi z Anatolii. Pzdr.

  Polubienie

 6. @torlin: To jest tylko zmiana etykiety. Spryciarze bogacą się i przy Tusku, i przy Kaczyńskim, i przy Obamie, i przy Trumpie. A jeśli „Łapy” same nie zatroszczą się o siebie, to całe myślenie na ich temat zawsze będzie się ograniczało tylko do pilnowania porządku. Kijem albo marchewką 500+.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.