Skrzynka (o)błędu

CZARNASKZachęcałem cię niedawno do przeczytania książki Matthew Syeda „Metoda czarnej skrzynki”. To świetna lektura! W kilku kolejnych wpisach przedstawię wybór cytatów, które sobie z niej wynotowałem. Najpierw refleksja nad uporem, z jakim ludzie tkwią w „mylnym błędzie”, zamiast wyciągać z niepowodzeń racjonalne wnioski na przyszłość.

Błędy są swego rodzaju rozdźwiękiem pomiędzy naszymi oczekiwaniami a rzeczywistością.

(Matthew Syed, „Metoda czarnej skrzynki”, 87)

W 1601 roku brytyjski żeglarz James Lancaster przetestował doświadczalnie metodę zapobiegania szkorbutowi, wówczas jednej z głównych przyczyn śmierci na morzu. Jako kapitan jednego z czterech statków w rejsie do Indii przepisał członkom swojej załogi trzy łyżeczki soku cytrynowego dziennie. W połowie drogi spośród 278 osób na pozostałych statkach nie żyło już 110. Z załogi spożywającej sok nie zmarł z kolei nikt.

Było to odkrycie o niebywałym znaczeniu. Mogło zaoszczędzić setek niepotrzebnych zgonów podczas przyszłych podróży, jednak Królewska Marynarka Wojenna potrzebowała aż 194 lat, by zaktualizować zalecenia żywieniowe, a Brytyjska Rada Handlowa wprowadziła podobne przepisy dla floty kupieckiej dopiero w 1865 roku.

(Matthew Syed, „Metoda czarnej skrzynki”, 94-95)

Prokurator okręgowy z hrabstwa Worcester stwierdził: „Nigdy nie skazujemy niewinnych osób. Proszę się o to nie martwić (…) to fizycznie niemożliwe”.

(Matthew Syed, „Metoda czarnej skrzynki”, 111)

Edwin Messe, prokurator generalny Stanów Zjednoczonych w gabinecie Ronalda Reagana, powiedział: „Rzecz w tym, że nie ma zbyt wielu podejrzanych, którzy nie popełnili przestępstwa. To by było nielogiczne. Niewinne osoby nie zostają podejrzanymi”.

(Matthew Syed, „Metoda czarnej skrzynki”, 112)

6 myśli w temacie “Skrzynka (o)błędu

 1. Dawniej nie dbano o ludzi, ci zginęli, to będą następni. Nie można tego rozpatrywać z dzisiejszego punktu widzenia.

  Polubienie

 2. @Torlin: Też prawda. Mogli uznać, że kapitan James Lancaster ma kosztownego bzika na punkcie soku cytrynowego. ;-)

  Polubienie

 3. @a_cappella: Zapewne doświadczenie (własne i poprzedników) podpowiadało kapitanom, jaki zapas załogi należy wziąć, żeby dopłynąć do portu docelowego. ;-)

  Polubienie

 4. Co za egoiści z tyk marynorzy pływającyk pod dowództwem pona Lancastra! Nawypijali telo soku cytrynowego, ze potem przez jaz 194 roki brakowało go dlo kolejnyk marynorzy! :)

  Polubienie

 5. @owcarek podhalański: Rzuciłeś nowe światło na całą sprawę! Trzeba będzie powołać jakieś ciało do zweryfikowania tej hipotezy i zrewidowania historii!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.