Wzdryg – kolejne cytaty

Oto druga porcja cytatów z e-książki Juliena Smitha „The Flinch” („Wzdryg”):


Przypomnij sobie, co się dzieje, gdy stoisz obok kogoś i nie jesteś w stanie rozpocząć z nim rozmowy? Nie chcesz lub masz ochotę, ale nie możesz? To bardzo pierwotne uczucie. Czujesz, że chcesz coś powiedzieć, ale dosłownie nie możesz, tak jakby powstrzymywała cię jakaś siła.
Gdy się to zdarzy, przyjrzyj się dokładnie, jak twoja porażka oddala się od ciebie. Nie chowaj się. Obserwuj, jak utracona okazja znika i zostawia cię sam na sam z twoim własnym poczuciem nieudolności. Nie odwracaj się. Poczuj niepokój w swoim sercu związany z oddalaniem się tej okazji na zawsze.
To, co właśnie zrobił z ci wzdryg, zrobi z całym twoim życiem. Dopóki go nie powstrzymasz.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 363)


W chwili stresu, wychodzą na wierzch wszelkie wzorce, do których się przyzwyczaiłeś. Jeśli przywykłeś do uciekania, uciekasz. Jeśli przywykłeś do zajmowania pozycji obronnej, właśnie to robisz. W ten sposób działasz pod presją. W dawnych czasach ta tendencja była mechanizmem zapewniającym człowiekowi skuteczną ucieczkę przed niedźwiedziami. Odwoływanie się do wyćwiczonych wzorców oznacza szybsze podejmowanie decyzji, co w sytuacji zagrożenia stanowi różnicę pomiędzy życiem a śmiercią.
Ale to odwoływanie się jest też powodem, dlaczego sprzeczkę z małżonkiem możesz odczuwać tak samo, jak walkę ze swoimi rodzicami – bo tym jest. Powrót do dawnego wzorca kłótni jest łatwy, więc powtarzasz to w kółko, tak jak woda spływająca ze wzgórza zawsze tą samą ścieżką. W twoim mózgu wyżłobienia są już głęboko wykształcone, więc zachowania stały się automatyczne. Są korytarzami.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 369)


Pierwszym krokiem jest powstrzymanie się od traktowania wszystkiego w kategoriach zagrożenia. Nie wystarczy jednak tylko chcieć – musisz się bardziej odkryć. Na przykład, jeśli już kiedyś dostałeś od kogoś w twarz, nie będziesz tak bardzo obawiał się napastnika na ulicy. Jeśli stawiłeś czoła wzdrygowi podczas medytacji, nie przerazi cię długa kolejka w banku. Buduj swoją wiarę w siebie na fundamencie szerszej bazy doświadczeń, do których będziesz mógł się odwoływać, a zobaczysz, że dasz radę znieść więcej, niż ci się wydawało. Kluczem jest robienie tego, co niewygodne. Poszerzasz wówczas swój obszar dobrego samopoczucia.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 384)


Większość ludzi nie chce w rzeczywistości stawiać czoła wzdrygowi; chcą tylko brać udział w filmie, który o nim opowiada. Chcą chwały bez cierpienia. Nie chcą blizn, bo lubią być delikatni w dotyku. Nie chcą być upokarzani; żądają szacunku, ale nie chcą na niego zasłużyć. Chcą, żeby im ktoś wręczył klucze do królestwa, ale to tak nie działa.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 443)


Podłóż ogień pod swoje poprzednie wcielenie. Nie potrzebujesz go. Jest zbyt zajęte zakupami, plotkowaniem, zrywaniem kartek z kalendarza i dziwieniem się, dlaczego ciągle stoi w miejscu. To stare wcielenie umrze i zostanie zapomniane przez wszystkich, z wyjątkiem twojej rodziny, a zastąpi je ktoś, kto pragnie zmieniać świat.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 464)


Pokonywanie wzdrygu polega na eliminowaniu wszystkiego, co bezcelowe, tchórzowskie i nałogowe, i zastępowaniu użytecznym. Użyteczne nie może zostać odkryte jako abstrakcja. Musi rzeczywiście stać się.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 476)


Za każdym wzdrygiem kryje się strach lub niepokój. Czasami uzasadniony, czasami nie. Bez strachu nie wzdrygasz się. Ale sprawa nie polega na wymazaniu strachu – musisz mu stawić czoło.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 479)


Sukces jest zjawiskiem cyklicznym. To wzrost i kurczenie się, równowaga i nierównowaga. Na twojej drodze stają coraz wyższe przeszkody. Przed przeskoczeniem każdej z nich musisz złapać równowagę, potem ją stracić, bo na tym polega skok. A potem powtarzasz to przed następną przeszkodą. Podobnie było, jak uczyłeś się chodzić. To naturalne – niewygoda jest niezbędnym czynnikiem postępu.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 492)


Każdy ma swoje taktyki uchylania się i bycia nazbyt pewnym siebie. Nie sposób wymienić wszystkie z nich. Ale rozwiązanie jest zawsze takie samo: bezwzględna, lecz współczująca szczerość w obliczu wszystkich tych kłamstw, które sam sobie opowiadasz.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 521)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.