Wzdryg

Wspominałem już na łamach BIZNESU BEZ STRESU, że jednym z moich młodzieńczych wzorców postępowania był Winnetou (Raptularz Winnetou). Ale nie tylko ze względu na szlachetne, honorowe podejście do ludzi i spraw. Drugim, fascynującym mnie aspektem indiańskiej mitologii była zdolność wojowników do stawiania czoła bólowi i przeciwnościom bez okazywania oznak cierpienia i strachu. Młodzieniec, żeby stać się mężczyzną, musiał przejść trudne próby dowodzące wytrzymałości jego ciała i niezłomności charakteru.

Z etosem tym znakomicie koresponduje DARMOWA, dostępna w księgarni Amazon e-książka Juliena Smitha „The Flinch”, co pozwoliłem sobie przetłumaczyć jako „Wzdryg”. Cóż to takiego „wzdryg”? To rzeczownik utworzony od czasownika „wzdrygać się” oznaczającego gwałtowne drgnięcie, grymas lub skulenie się w obliczu czegoś niebezpiecznego, trudnego lub po prostu niemiłego. Według autora, to właśnie zdolność do tolerowania i przezwyciężania wzdrygów jest podstawą sukcesów w życiu. Postawa godna Winnetou, którego, jak wiemy, wzdrygi się nie imały.

Polecając tę nieobszerną lekturę, serwuję zestaw smakowitych cytatów do przemyślenia:


W Erze Informacji kroki do osiągnięcia dowolnego celu są łatwe do wyszukania, wymyślenia, zapisania na serwetce i wykonania. Ale wciąż nie możesz się do tego zabrać. W tym filmie wciąż brakuje jakiegoś fragmentu. W tej książce ktoś wyrwał jedną ze stron. W tym równaniu występuje wielka niewiadoma X. Czy wiesz, co nią jest?
Ten X to wzdryg.
Wzdryg jest twoim prawdziwym przeciwnikiem i żadne nowe dane go nie pokonają. Kryje się za każdym nieszczęśliwym małżeństwem, za każdym skrywanym nałogiem i za każdym niespełnionym życiem. Za wzdrygiem zaś stoi chęć uniknięcia bólu, z którym zmaganie się wymagałoby od ciebie siły, jakiej się po sobie nie spodziewasz.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 55)


Stawienie czoła wzdrygowi jest trudne. Wymaga obnażenia kłamstw, które sobie wmawiasz, postawienia się rodzącym je obawom i zniesienia bólu wiążącego się z podróżą, w którą wyruszasz. I to bez cienia zawahania.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 64)


Jakiegokolwiek kształtu by nie przyjął, wzdryg jest po to, by stać na straży status quo. Szepcze ci do ucha słowa zniechęcenia, żebyś porzucił dobry pomysł, ponieważ wymagałby on dokonania zbyt wielu zmian. Nie pozwala ci widzieć zagrożenia w zbliżającym się konkurencie. To dlatego większość współczesnych filmów to nowsze wersje klasycznych arcydzieł kina, a najpopularniejsze książki to przeważnie kontynuacje bestsellerów. Wzdryg przywdziewa maskę wyrachowanego szefa, sceptycznego wydawcy lub ostrożnego przyjaciela.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 73)


Zderzenia samochodów. Wypadki rowerowe. Wybuchy. Tak, w takich chwilach potrzebujesz wzdrygu. Dzięki niemu jesteś w stanie przetrwać sytuacje, których się nie spodziewasz. Jeśli kiedykolwiek zostałeś napadnięty, wiesz, o co chodzi. Ludzie potrzebują wzdrygu, żeby przeżyć.
Czy na pewno? W życiu codziennym możesz nigdy nie napotkać żadnego niebezpieczeństwa. Twój świat jest bezpieczny, ale mimo to się wzdrygasz. Nie na widok niedźwiedzi, bo ich tu nie ma. Wzdrygasz się na myśl o publicznym wystąpieniu lub pójściu do klubu fitness. Wzdrygasz się w poczekalni u lekarza. Wzdrygasz się nawet w imieniu bohaterów oglądanego w telewizji serialu komediowego. Za każdym razem, gdy zapowiada się jakaś zmiana, pojawia się wzdryg. Niezależnie od tego, czy istnieje jakiekolwiek zagrożenie.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 100)


Najlepszymi lekcjami są te, podczas których doznałeś poparzeń. Bez blizn nie ma świadectwa i trwałej pamięci nauczki.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 155)


Za każdym nieodkrytym wzdrygiem kryje się lekcja. Jeśli będziesz wszystko robił zgodnie ze wskazówkami swoich rodziców, nigdy nie odkryjesz prawdy. Nigdy nie dotrzesz na skraj. Nigdy nie odbierzesz lekcji, których potrzebujesz.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 162)


Tę prawdę pewnie już znasz: świat to piec, w którym panuje ciągłe, bezlitosne ciśnienie. Albo cię zgniecie, albo staniesz się diamentem. Albo spłoniesz, albo zamienisz się w niezniszczalną stal.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 192)


Ralph Waldo Emerson powiedział: „Nie idź tam, dokąd prowadzi ścieżka, lecz tam, gdzie jej nie ma, i zostaw swój ślad.”

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 247)


Krishnamurti, wielki indyjski mędrzec, powiedział kiedyś: „Możesz wziąć kawałek deski przyniesionej z ogrodu do domu i zacząć codziennie wręczać jej kwiat. Po miesiącu będziesz to uwielbiał, a pomysł niezłożenia ofiary stanie się dla ciebie grzechem”. Innymi słowy, wszystko, do czego się przyzwyczaiłeś, robione wystarczająco długo, zaczyna wyglądać naturalnie, nawet jeśli naturalne nie jest.

Julien Smith „The Flinch” (Amazon Kindle location 343)


Jedna myśl w temacie “Wzdryg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.