Mit charyzmy – kolejne cytaty

Oto kilka kolejnych cytatów z książki „The Charisma Myth: How Anyone Can Master the Art and Science of Personal Magnetism” Olivii Fox Cabane.


Kiedy nasz wewnętrzny głos zaczyna chłostać nas krytyką, odczuwamy zagrożenie. Mózg nie potrafi odróżnić wyobrażeń od rzeczywistości, więc te wewnętrzne ataki odbierane są przez nas tak, jak prawdziwa, fizyczna napaść, i mogą wyzwalać automatyczną reakcję typu walcz-lub-uciekaj.
Efekty tego pobudzenia są dobrze znane. Tak jak zebra reaguje na stres podczas ucieczki przed lwem, tak ludzkie ciało podnosi poziom adrenaliny i kortyzolu (hormonów stresu) we krwi i kieruje wszystkie zasoby do obsługi kluczowych funkcji: przyspieszenia bicia serca i rytmu oddechu, napięcia mięśni, wyostrzenia wzroku itd. Celem organizmu przestaje być przeżycie kolejnych dziesięciu lat – chodzi o przetrwanie najbliższych dziesięciu minut. Wyłączane są nieistotne w tym momencie funkcje, takie jak odbudowa mięśni, trawienie i działanie systemu immunologicznego oraz funkcje „nadmiarowe”, takie jak logiczne myślenie. Innymi słowy, ponieważ inteligentne rozumowanie nie stanowi klucza do przetrwania, jest wyłączane.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 658)Skuteczna reakcja na każde trudne doświadczenie składa się z trzech kroków: oswojenia niewygody (jako czegoś, co może zdarzyć się każdemu), zneutralizowania negatywnej otoczki myślowej i stworzenia w swoim umyśle nowego, lepszego obrazu rzeczywistości.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 740)Wstyd zadaje nam tak bolesne ciosy, ponieważ przekazuje informację o akceptacji naszej osoby jako istoty ludzkiej. W kategoriach przetrwania odrzucenie przez własne plemię oznacza śmierć. Stawką jest twoje życie. Mózg traktuje potrzeby społeczne tak samo jak pragnienie przetrwania. Uczucie głodu i uczucie odrzucenia aktywują zbliżone reakcje systemu nerwowego.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 772)Tendencja do bycia przygnębionym z powodu bycia przygnębionym jest szczególnie wyraźna u ludzi dobrych. Zaczynają oni myśleć tak: Skoro jestem dobrą osobą, to dlaczego czuję ten wstyd? Przecież gdybym był naprawdę dobry, z pewnością bym tego tak nie odczuwał.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 779)Pewien charyzmatyczny przywódca powiedział mi: „Wszystko interpretuję na swoją korzyść – tak zdecydowałem i robię to świadomie. Nie oznacza to, że jestem niepoprawnym optymistą. To po prostu skuteczny zwód w grze z rzeczywistością”.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 938)Jaka to tajna broń?
Czuć się komfortowo w niekomfortowej sytuacji.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 1039)

Najefektywniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojej kariery, jest nauczenie się odczuwania komfortu w niekomfortowych sytuacjach.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 1091)Jesteś doskonały. Na tym etapie rozwoju – jesteś doskonały.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 1515)NIGDY NIE OTRZYMASZ drugiej szansy zrobienia dobrego pierwszego wrażenia.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 1912)Ludzie lubią ludzi, którzy ich lubią.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 1955)Nie słowa, lecz emocjonalne piętno rozmowy jest tym, co odciska się w pamięci.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 2108)Pianista Artur Schnabel powiedział kiedyś: „Nie gram nut lepiej niż inni pianiści. Ale pauzy między nutami – tak, to one są miejscem, gdzie mieszka sztuka.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 2160)Możesz zdobyć więcej przyjaciół w dwa miesiące, okazując im zainteresowanie, niż przez dwa lata, usiłując zainteresować ich swoją osobą.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 2247)„Logika skłania ludzi do myślenia. Emocje do działania.”

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 2389)„Uczciwa krytyka jest bardzo trudna do przyjęcia. Szczególnie z ust krewnego, przyjaciela, znajomego lub nieznajomego.” – powiedział satyryk Franklin Jones.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 2916)Doskonałość to nie stan, kiedy nie można już nic więcej dodać. To stan, kiedy nie da się już nic ująć.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 3096)Kaczka wydaje się bez wysiłku płynąć po gładkiej tafli jeziora, ale pod powierzchnią wody bez ustanku wiosłuje nogami. Podobnie prezentacja, która będzie wyglądała na lekką, łatwą i przyjemną, wymaga wiele wysiłku podczas jej przygotowywania.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 3190)W kryzysowej sytuacji łatwiej jest być postrzeganym jako osobowość obdarzona charyzmą, ponieważ wówczas ludzie chętniej poddają się magnetyzmowi przywódcy. Stają się „głodni charyzmy”.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 3352)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.