Mit charyzmy

W poprzednim wpisie wspomniałem, że przeczytałem ostatnio książkę „The Charisma Myth: How Anyone Can Master the Art and Science of Personal Magnetism” Olivii Fox Cabane. Jest to typowy, podnoszący na duchu i zachęcający do pobierania nauk u autorki, amerykański manifest o tym, że każdy może, jeśli tylko chce.

Chcieć należy, ale moim zdaniem gwarancji sukcesu nie ma. Bardzo nie ma, o czym świadczy przypadek prof. Leszka Balcerowicza, którego nieudane próby nauczenia się charyzmy dowodzą, że nawet z najmądrzejszego, ale pustego, żaden coach, Piotr Tymochowicz ani Olivia Fox Cabane nie naleje.

Poniżej przytaczam szereg wybranych z tej książki cytatów.


Kiedy spotykamy kogoś po raz pierwszy, instynktownie oceniamy, czy jest to potencjalny przyjaciel, czy wróg oraz czy jest w stanie urzeczywistniać swoje zamiary. Staramy się oszacować jego siłę i intencje. „Czy mógłbyś dla mnie przenosić góry? I czy chciałbyś to zrobić?” Odpowiedź na pierwsze pytanie to ocena możliwości, którymi dysponuje nieznajomy, a na drugie – jego stosunku do nas. Kiedy spotykamy osobę obdarzoną charyzmą, odnosimy wrażenie, że dysponuje ona olbrzymimi możliwościami oraz że nas bardzo lubi.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 131)


Kiedy przebywasz w pobliżu takiego mistrza charyzmy jak na przykład Bill Clinton, czujesz nie tylko jego moc i ciepłe zaangażowanie, ale i całkowitą obecność tu i teraz, z tobą, w tej niepowtarzalnej chwili.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 140)


Podczas gorącego londyńskiego lata 1886 roku William Gladstone walczył z Benjaminem Disraeli o stanowisko premiera Zjednoczonego Królestwa, które w czasach wiktoriańskich dawało władzę nad połową świata. W ostatnim tygodniu przed wyborami obydwaj mieli okazję spożyć kolację w towarzystwie tej samej młodej damy. Oczywiście wścibska prasa natychmiast poprosiła ją o wrażenia z tych spotkań, a ona odpowiedziała: „Po kolacji z panem Gladstonem pomyślałam, że jest on najmądrzejszym człowiekiem w całej Anglii. Ale po spotkaniu z panem Disraeli miałam wrażenie, że to ja jestem najmądrzejszą osobą w tym kraju.”

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 167)


Oto trzy szybkie zwiększacze charyzmy do zastosowania podczas rozmowy:
– obniżaj głos kończąc zdania;
– zmniejsz szybkość i częstotliwość skinięć głową;
– stosuj dwusekundową pauzę przed rozpoczęciem każdej swojej wypowiedzi.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 192)


Nasze mózgi są przystosowane do zwracania uwagi na nowe bodźce: wzrokowe, węchowe, dźwiękowe. Jesteśmy nastawieni na bycie rozpraszanymi, na zawłaszczanie naszej uwagi przez otoczenie: „To może być ważne! To może nas zjeść!”. Ta skłonność była kluczem do przeżycia naszych przodków. Wyobraź sobie dwóch pierwotnych myśliwych polujących na równinach na antylopy. Coś migocze w oddali. Ten myśliwy, który nie zwrócił na to uwagi, z pewnością nie jest naszym przodkiem.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 269)


Język ciała ma zdecydowanie większe znaczenie dla charyzmy od wypowiadanych słów. Niezależnie od siły i kunsztownej konstrukcji twojej wypowiedzi, jeśli twój język ciała będzie nieprawidłowy, nie będziesz emanował charyzmą. Z drugiej strony prawidłowy język ciała zapewni ci charyzmę bez konieczności wypowiedzenia choćby jednego słowa. Ciało promieniujące obecnością tu i teraz, siłą i ciepłem jest wystarczającym środkiem do wytworzenia charyzmatycznej aury.

Olivia Fox Cabane „The Charisma Myth” (Amazon Kindle location 361)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.