Rework – planowanie

Długoterminowe planowanie w biznesie to fantazje, chyba że jesteś zawodową wróżką. Po prostu zbyt wiele czynników pozostaje poza twoją kontrolą: warunki rynkowe, konkurenci, klienci, sytuacja ekonomiczna itp. Opracowanie planu stwarza złudzenie panowania nad sprawami, na które nie masz wpływu.

Dlaczego więc nie nazwać rzeczy po imieniu: plany to tylko domysły. Zacznij nazywać plany biznesowe domysłami biznesowymi, plany finansowe domysłami finansowymi, a plany strategiczne domysłami strategicznymi. W ten sposób możesz przestać się nimi tak bardzo przejmować. Nie są warte twoich nerwów.

Jason Fried, David Hansson „Rework” (Amazon Kindle location 217)

To nie oznacza oczywiście, że nie powinieneś myśleć o przyszłości i rozważać, jak pokonać kolejne przeszkody. To cenne ćwiczenie. Po prostu nie czuj się w obowiązku spisywania tego wszystkiego i wpadania w związku z tym w obsesję. Gdy sporządzisz wielki plan, najprawdopodobniej nigdy więcej już do niego nie zajrzysz. Plany, które nie mieszczą się na kilku kartkach papieru, natychmiast stają się skamielinami w firmowym archiwum.

Porzuć to gdybanie. Zdecyduj, co zamierzasz zrobić w tym tygodniu, a nie w tym roku. Zastanów się, co jest najważniejszą sprawą, którą powinieneś załatwić, i ją załatw. Decyduj tuż przed podjęciem działania, a nie na wiele dni naprzód.

Jason Fried, David Hansson „Rework” (Amazon Kindle location 229)

Działanie bez planu może wydawać się przerażające, ale ślepe postępowanie zgodnie z kiedyś przyjętym planem, który nie ma żadnego związku z rzeczywistością, jest jeszcze straszniejsze.

Jason Fried, David Hansson „Rework” (Amazon Kindle location 235)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.