Rework

Dziś, zgodnie z obietnicą sprzed tygodnia, kilka słów o książce „Rework” („Przeróbka”) Jason Frieda i Davida Hanssona. Dotyczy ona filozofii prowadzenia biznesu, którą kultywują jej autorzy – założyciele firmy 37signals. A jest to filozofia godna polecenia w dzisiejszym, zagonionym świecie – filozofia biznesowego minimalizmu polegającego na powstrzymywaniu się od rozwoju tylko dla samego rozwoju. Bo bardzo często większe wcale nie okazuje się lepsze od mniejszego, a zwinnego. Bo nierzadko poszerzanie zakresu działania i jego dywersyfikacja zjadają zyski i satysfakcję, zamiast je zwiększać.

Scott Rosenberg, założyciel witryny „salon.com” i autor książek „Dreaming in Code” oraz „Say Everything”, ocenił „Rework” tak:

„Inspirująca… W świecie, gdzie wszyscy żądają od nas, żebyśmy robili więcej, dysponując mniejszymi środkami, autorzy pokazują nam, jak, robiąc mniej, można stworzyć więcej.”

Szczerze polecam tę książkę wszystkim, a w szczególności tym, którzy zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą i marzą o stworzeniu koncernu zatrudniającego tysiące ludzi. Być może nie tędy droga. Być może firma 5-osobowa nie musi w ciągu roku podwoić zatrudnienia, żeby zademonstrować swój wzrost. Być może wystarczy koncentracja na dostarczaniu klientom prostych narzędzi, dzięki którym będą mogli zrealizować swoje marzenia. Być może próba zadowolenia wszystkich potencjalnych nabywców to błąd, ponieważ powoduje taką komplikację oferty, że nikt już nie jest kontent.

Dla zachęty przez najbliższe dni przedstawię wam szereg cytatów z tej fascynującej książki. Oto pierwszy z nich:

A oto kolejny przesąd: „Powinieneś uczyć się na swoich błędach”. A jaką wiedzę tak naprawdę zdobywasz w ten sposób? Czego nie powinieneś robić. Ale jaką wartość ma taka edukacja? Nadal nie wiesz, co powinieneś robić.

Porównaj to z nauką na swoich sukcesach. Sukces daje ci do ręki prawdziwą amunicję. Jeśli coś się udaje, to wiesz, że to działa i nadaje się do powtórzenia. A następnym razem zapewne zrobisz to jeszcze lepiej.

Porażka nie jest warunkiem wstępnym sukcesu. Badania przeprowadzone przez Harvard Business School wykazały, że przedsiębiorcy, którzy już odnieśli sukces mają znacznie większą szansę na kolejny (szansa ta wynosi 34%). Natomiast przedsiębiorcy, którzy ponieśli za pierwszym razem porażkę, mają taką samą szansę sukcesu, jak początkujący w biznesie (23%). Ludzie, którzy popełnili falstart nie dysponują zatem żadną przewagą nad tymi, którzy jeszcze nie próbowali. To sukces jest więc tym doświadczeniem, które się naprawdę liczy.

Nie powinno to zresztą nikogo dziwić – takie są prawa natury. Ewolucja nie zatrzymuje się na wcześniejszych porażkach, lecz opiera się na tym, co zadziałało. Ty też powinieneś tak robić.

Jason Fried, David Hansson „Rework” (Amazon Kindle location 205)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.