Mojo

Najnowsza książka Marshalla Goldsmitha zatytułowana jest „Mojo. How to Get It, How to Keep It, How to Get It Back If You Lose It” czyli „Mojo. Jak je zdobyć, jak je zatrzymać, jak je odzyskać, jeśli je utracisz.” Czymże jest to „mojo”? Pierwotnie słowo to odnosiło się do ludowej wiary w nadprzyrodzoną moc amuletów. Na potrzeby swojej książki Marshall Goldsmith zredefiniował znacznie „mojo” w następujący sposób:

„Mojo jest pozytywnym stanem ducha w stosunku do tego, co właśnie teraz robisz, stanem, który budzi się w twoim wnętrzu i promieniuje na zewnątrz.”

Na twoje „mojo” składają się cztery elementy:

  1. Twoja tożsamość – czyli odpowiedź na pytanie, jak sam siebie postrzegasz, kim jesteś.
  2. Twoje osiągnięcia – czyli odpowiedź na pytanie, czego znaczącego ostatnio dokonałeś, ile satysfakcji przyniósł ci twój wkład w dane zadanie i co w zamian otrzymałeś.
  3. Twoja reputacja – czyli odpowiedź na pytanie, co o tobie i o twoich działaniach sądzą inni.
  4. Akceptacja – czyli odpowiedź na pytanie, co jesteś w stanie zmienić, a z czym powinieneś się pogodzić.

Żeby pomóc czytelnikom obudzić ich „mojo” Marshall Goldsmith zawarł w książce „przybornik” składający się między innymi z ankiety i tabeli ocen „mojo”. Narzędzia te pozwalają namierzyć obszary i rodzaje działań, które stymulują „mojo”, i te, które je osłabiają. Wszystko to pięknie brzmi i działa, o ile jesteś w stanie zmusić się do systematycznego zadawania sobie mądrych pytań, do szczerego odpowiadania na nie, notowania tych odpowiedzi i ich analizowania. Z moich obserwacji wynika, że bolączką większości zapętlonych w swoim życiu ludzi jest brak dyscypliny i uczciwości wobec siebie. A to jest potrzebne, żeby skutecznie posłużyć się książką Marshalla Goldsmitha.

Mam nadzieję, że znajdą się jednak tacy, którzy, chcąc wyrugować niedobre duchy ze swojego życia, pokonają słabości i skorzystają z rad czołowego doradcy życiowego, który pomógł wielu ludziom znaleźć ich „mojo”.

Powodzenia!

Jedna myśl w temacie “Mojo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.