Zawleczki i organizacje

Jeśli twoja organizacja jest siecią (a jest), co powoduje, że się nie rozpada?

Czy są to tylko wynagrodzenia i obawa ludzi przed utratą pracy? Jeśli tak, to już przepadłeś.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 3667)

Organizacje podlegają zasadom dynamiki Newtona. Zespół będący w spoczynku ma tendencję do pozostawania w tym stanie. Ruch do przodu nie jest domyślnym stanem dla dowolnej grupy ludzi, zwłaszcza wtedy, gdy jest to duża grupa. Cynicy, politycy i koordynatorzy włączają się do działania i wtedy wszelki ruch zamiera całkowicie.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 3713)

Gdy poznajesz kogoś, powinieneś dysponować supermocą. Jeśli jej nie masz, to wasze spotkanie będzie tylko „jeszcze jednym uściskiem dłoni”. I nie chodzi tu o przechwalanie się lub bufonadę. Chodzi o to, żeby akt przedstawiania się był znaczącym wydarzeniem. Jeśli nie poznam twojej supermocy, nie będę wiedział, jak możesz mi pomóc lub jak ja mogę pomóc tobie.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 3743)

Jeśli nie jesteś najlepszy w świecie (świecie twoich klientów) w swojej unikalnej dziedzinie, to nie jest to twoja unikalna dziedzina, nieprawdaż? Oznacza to, że masz tylko dwa wyjścia:

  1. Wypracować inne cechy, które uczynią cię zawleczką.
  2. Doskonalić się w swojej unikalnej dziedzinie.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 3757)

Myślisz, że szef ci nie pozwoli, a on dokładnie w tym samym momencie zachodzi w głowę, dlaczego nie okazujesz więcej inwencji i entuzjazmu. W większości nietuzinkowych zawodów największym utrapieniem szefów jest to, że ludzie nie występują z szeregu i nie wkładają w pracę swojego autentycznego zaangażowania.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 3787)

Fundamentem twojej pracy jest przekonywanie szefa do twoich planów, postępowanie tak, żeby twój szef był kryty przed swoim szefem, i bycie nieprzewidywalnym w przewidywalny sposób. Nie możesz przeskoczyć zza biurka stażysty w dziale księgowości do firmowego odrzutowca wiozącego cię do Cannes na spotkanie z najważniejszym klientem, żeby to wszystko już za miesiąc spisać na straty. Pracy nie zaczynasz z nieograniczonym kredytem zaufania ze strony firmy – musisz na nie zasłużyć.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 3792)

Kochanie tego, co robisz jest prawie tak samo ważne, jak robienie tego, co kochasz. Szczególnie jeśli musisz zarabiać na swoje utrzymanie. Poszukaj pracy, w którą potrafisz się zaangażować, karierę lub działalność, którą będziesz w stanie pokochać.

Seth Godin „Linchpin: Are You Indispensable?” (Amazon Kindle location 3823)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.