Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od „Apple” po „Spotify” i „YouTube”!
Były amerykański komandos Jocko Wilink jest niewątpliwie jedną z największych gwiazd amerykańskiego i światowego przemysłu motywacyjnego. Choć nie jestem jego wyznawcą, chciałbym cię namówić do obejrzenia na YouTube dwuminutowego filmu z jego udziałem, filmu pod tytułem: „Jocko Motivation «GOOD»”.
Propagowane przez Wilinka podejście do niepowodzeń i trudnych sytuacji znakomicie sprawdza się nie tylko w siłach specjalnych, ale także w domu, w pracy i w szkole. Będzie ci łatwiej żyć, jeśli nauczysz się mówić «GOOD» za każdym razem, kiedy staniesz twarzą w twarz z przeciwnościami losu. A jeśli nauczysz tego samego swoje dziecko, z pewnością łatwiej przebrnie ono przez szkolną dżunglę i wyrośnie na silnego człowieka.
Powiedzmy, że twoja córka przychodzi ze szkoły z płaczem i mówi, że dostała dwójkę z matmy, bo nauczycielka się na nią uwzięła. Większość rodziców odpowiada wtedy podniesionym głosem, że trzeba się było więcej uczyć, nie grać tyle na komputerze i że „jak się nie przyłożysz, to będziesz pracowała w Biedronce na kasie”. Nie można odmówić tym stwierdzeniom słuszności, ale czy zmotywują one twoje dziecko do zajrzenia do książek i zeszytów?
Jakże inny skutek możesz osiągnąć, jeśli w takim momencie popatrzysz uważnie w oczy córki i powiesz «GOOD». To jedno słowo zamknie paskudną przeszłość, pozwoli wam ją zaakceptować i umożliwi otworzenie się na rozmowę o przyszłości. O tym, co można i trzeba z tym fantem zrobić.
Oczywiście w takiej szkolnej sytuacji nie ma zbyt wielu opcji – trzeba się wziąć do roboty, ale w dorosłym życiu skwitowanie problemu słowem «GOOD» pozwala ci zastanowić się nad alternatywnymi sposobami wyjścia z opresji. I wcale nie musi to oznaczać zwiększenia wysiłku. Bardzo często skuteczniejsza jest zmiana kierunku działania.
Szef opieprza cię w pracy? Pomyśl, bynajmniej nie sarkastycznie, «GOOD» i zastanów się, czy chcesz jeszcze bardziej się przykładać, żeby wreszcie zauważył twoje zaangażowanie, czy może lepiej byłoby pomyśleć o zmianie pracy?
Każda trudna sytuacja jest dobrą okazją do zweryfikowania kierunku, w którym się poruszasz, ale żeby to zrobić, musisz najpierw powiedzieć «GOOD»!