BBS #0156: Zanim powiesz TAK

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od „Apple” po „Spotify” i „YouTube”!

ZANIMTAK-150x150Z czym ci się kojarzy stwierdzenie „Zanim powiesz TAK”? Pewnie z komedią romantyczną albo poradnikiem zawierającym „przepis na wspaniałe małżeństwo”. I słusznie, ponieważ decyzja o ślubie to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Ale zastanawiać się, czy warto powiedzieć TAK, należy również w mniej doniosłych sprawach. Tak naprawdę dobrze jest robić to cały czas, żeby żyć swoim życiem, a nie być marionetką w czyimś teatrze kukiełkowym. Poniżej znajdziesz listę czterech pytań, które zawsze warto sobie zadać, zanim się powie TAK.

  1. Ile pieniędzy, czasu i wysiłku będzie mnie kosztowało powiedzenie TAK? Nie zastanawiaj się „czy”, ale ile będziesz musiał „dopłacić do interesu”. Jak wiele godzin, dni albo miesięcy twojego życia będziesz musiał poświęcić? Czy jesteś gotowy zrobić wszystko, żeby jak najlepiej wywiązać się z podjętego zobowiązania? Brzmi transakcyjnie? Ależ oczywiście! Każde udostępnienie komuś twoich „usług” jest pewną transakcją, choćby kierowały tobą najszczytniejsze emocje i najmoralniejsze nakazy.
  2. Jaki koszt emocjonalny poniosę, jeśli powiem TAK? Czy będziesz uskrzydlony, czy przybity? Czasami trudno od razu rozpoznać swoje uczucia, ale jeśli już na wstępie masz wątpliwości, to lepiej powiedzieć NIE, bo okazji do powiedzenia TAK napotkasz w życiu jeszcze mnóstwo.
  3. Jaki koszt alternatywny poniosę, jeśli powiem TAK? Czym jest „koszt alternatywny”? To wartość utraconych korzyści. Wartość tego, co mógłbyś i chciałbyś zrobić, gdybyś nie powiedział TAK. Decydując się na jedno, skreślasz inne możliwości, bo masz tylko 24 godziny na dobę do dyspozycji.
  4. Czy za rok będę zadowolony z tego, że dziś powiedziałem TAK? Jasne, że przyszłości nie da się przewidzieć, ale można ją sobie wyobrazić. A to, co sobie teraz wyobrazisz na jej temat, podpowie ci, co tak naprawdę TERAZ myślisz. Powtórzę jeszcze raz: myślenie o przyszłości wydobędzie na światło dzienne twój aktualny stosunek do propozycji, którą otrzymałeś. Uruchomi twoją intuicję.

Korzystaj z tych pytań, zanim powiesz TAK. Nie obiecuję ci, że w ten sposób nigdy się nie pomylisz, ale z upływem czasu twoje decyzje będą coraz lepsze, a życie coraz bardziej bezstresowe.

ZOSTAN-PATRONEM-BBS-2000x200

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.