BBS #0143: Taktowna cena książki

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od „Apple” po „Spotify” i „YouTube”!

TAKTOWNACENA-150x150Derek Sivers to człowiek legenda. W 1997 roku założył firmę CD Baby, potem ją sprzedał i zaczął włóczyć się po świecie. Ostatnio osiadł w Nowej Zelandii i wydał własnym sumptem trzy książki. Dwie z nich: „Hell Yeah or No” i „Your Music and People” są nieco wtórne w stosunku do wcześniej opublikowanej, kultowej „Anything You Want”. Ale trzecia jest niesamowita: „How to Live. 27 conflicting answers and one weird conclusion”, czyli „Jak żyć? 27 sprzecznych odpowiedzi i jeden dziwny wniosek”. Szczerze ją polecam i pewnie kiedyś o niej napiszę, ale jeszcze nie dziś, bo dziś będzie o czymś innym. Derek opublikował właśnie artykuł, w którym przedstawił swoją politykę cenową. Zawstydza nią nie tylko wielkich wydawców, ale i większość self-publisherów.

Bo jaka jest tradycyjna strategia sprzedaży w tej branży? Kiedy kupujesz książkę w postaci elektronicznej, płacisz tylko za jej treść, ponieważ koszty dystrybucji są pomijalne. Kiedy chcesz dokupić audiobook, znów płacisz za tę samą treść. Tu też dystrybucja kosztuje tyle co nic. A gdy dodatkowo chcesz postawić na półce ładnie oprawione wydanie papierowe, jeszcze raz płacisz za tę samą treść i oprócz tego za papier, na którym ją wydrukowano.

Derek Sivers uważa, że takie dojenie czytelnika jest nietaktowne! Kupując „How to Live”, płacisz piętnaście dolarów za treść i natychmiast otrzymujesz dostęp zarówno do ebooka, jak i audiobooka. A jeśli chcesz dokupić wydanie papierowe, dopłacasz tylko cztery dolary pokrywające koszty druku i wysyłki, ponieważ za treść już wcześniej zapłaciłeś. Oczywiście możesz też od razu zdecydować się na zakup książki papierowej za dziewiętnaście dolarów. Wówczas bez żadnych dodatkowych dopłat automatycznie otrzymujesz dostęp do wszystkich wersji elektronicznych. U Dereka nie ma żadnych „promocyjnych” pakietów papier + ebook + audiobook, za pomocą których inni wydawcy starają się skłonić czytelników do wielokrotnego płacenia za to samo.

Derek to idealista, którego stać na takie pomysły. I za to go cenię. Nie wyciska ostatniego grosza z czytelników, tylko gra z nimi uczciwie. Powiedzmy sobie szczerze: przy znikomych kosztach dystrybucji elektronicznej naprawdę nietaktowne jest wielokrotne inkasowanie gotówki za tę samą treść sprzedawaną tej samej osobie. Po prostu nietaktowne.

A ty? Co o tym sądzisz? Jak według ciebie powinno być?

ZOSTAN-PATRONEM-BBS-2000x200

8 myśli w temacie “BBS #0143: Taktowna cena książki

 1. „Derek to idealista, którego stać na takie pomysły”
  Niestety, żyjemy w czasach, gdzie na przyzwoitość człowieka musi być stać….
  (coś mi tak chodzi po głowie, że Fairphone w zderzeniu z rynkiem musiał się zrobić „fairer” jedynie, bo stworzenie produktu „fair” było po prostu niemożliwe”).

  Na pocieszenie można sobie powiedzieć, że bycie przyzwoitym na codzień nie kosztuje absolutnie nic i może zmieniać na dobre te 2 m2 wokoło danej osoby.

  A co do biznesu…..hmm, to jak w starym kawale o Jasiu „Sorry Winnetou, bussiness is bussiness”.
  Choć, znam przedsiębiorców, którzy się temu nie poddają – i przez to, żę się nie poddają temu, spotykają ich czasem przykre niespodzianki…..Ale w sumie kogo nie spotykają.
  Pytanie, co się z tym dalej robi?

  Dobrego tygodnia (jak wybitny etatowiec, marzący o możliwości niepracowania, ten krótki tydzień napawa mnie radością) :-)

  Polubienie

 2. @Piotr: Cóż, biznes to biznes… Dlaczego nie brać pieniędzy kilka razy za to samo, skoro można, bo taka jest tradycja. Miłego, krótkiego tygodnia!

  Polubienie

 3. Pytanie, ile książek napisał Derek Sivers i jaka była ich kolejność? Troszkę się pogubiłem.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Polubienie

 4. Ciekaw byłbym zdania i argumentów selfpublisherów z ostatnich kilku lat. Może ich zaprosisz do rozmowy?

  Polubienie

 5. @apio: Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, ale cisnąłem publikację ebooka dla Patronów Esencji Biznesu Bez Stresu (https://patronite.pl/BiznesBezStresu). Derek Sivers napisał następujące książki:
  – 2011: „Anything You Want”;
  – 2020: „Your Music and People”;
  – 2020: „Hell Yeah or No”;
  – 2021: „How to Live”.
  O innych jego przedsięwzięciach przeczytasz tu: https://sive.rs/about .
  Pozdrawiam!

  Polubienie

 6. @Orginal_Replica: Pewne dyskusje odbyły się w ramach Klanu Finansowych Ninja. Ale co się dzieje w Klanie, zostaje w Klanie. ;-)

  Polubienie

 7. Pan Sivers – wspaniały człowiek. Oby więcej takich ludzi, którzy zwracają uwagę na coś, co wydawało się oczywiste i niepodważalne. Teraz cała nadzieja w czytelnikach, aby zaczęli piętnować płacenie kilka razy za to samo. Być może, jeśli takie postępowanie będzie oficjalnie uznawane za niedopuszczalne, to mało kto będzie się na to decydował.

  Polubienie

 8. @Mateusz Banaszczyk: Chyba nie ma nadziei. Pokusa wielokrotnego zarobku na tym samym jest zbyt duża i zbyt powszechna.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.