BBS #0141: Nie bądź taki pewny!

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

SPADZIUR-150x150Film „Big Short” o kryzysie finansowym, którego świat doświadczył w latach 2007-2008, rozpoczyna się następującym cytatem: „To nie niewiedza pakuje nas w kłopoty, tylko to, co błędnie uznajemy za pewne”. Cytat ten został również przywołany w nagrodzonym Oscarem filmie „Niewygodna prawda” o kryzysie klimatycznym, który zagraża ludzkości. Autorzy obu tych obrazów przypisali powyższą myśl Markowi Twainowi, ale… chyba byli zbyt pewni swojej wiedzy, nie istnieje bowiem żadne potwierdzenie, jakoby największy amerykański humorysta kiedykolwiek coś takiego powiedział.

Niezależnie jednak od tego, kto ukuł tę sentencję, warto ją cały czas mieć nie tylko z tyłu, ale i z przodu głowy. Bardzo często albo żyjesz w mylnym przeświadczeniu, że coś jest tak, a nie inaczej, albo świat zaskakuje cię niezwykłym zwrotem akcji.

Co zatem powinieneś zrobić, żeby skutecznie zapobiegać kłopotom wynikającym z wiary we własną nieomylność?

Mam trzy rady:

  1. Podchodź z pokorą i sceptycyzmem do informacji, które zdobywasz. Moja mama uczyła mnie, żebym nie dawał się zwieść napisowi „dupa” na nieoheblowanej desce i uważał na drzazgi, kiedy najdzie mnie ochota ją pogłaskać. ;-)
  2. Aktywnie zdobywaj jak najwięcej informacji, bo tylko w ten sposób możesz skonfrontować to, co już wiesz, z tym, czego nie wiesz.
  3. Zapanuj nad swoim ego, bo to ono ci każe święcie wierzyć w każdą myśl, która przychodzi ci do głowy, i bronić jej jak niepodległości. Uświadom sobie, że twoje ego i twoja niepodległość nie ucierpią od tego, że od czasu do czasu zrewidujesz swoją wiedzę, ale od tego, że jak osioł będziesz trwał w mylnym błędzie. ;-)

Jak najczęściej otwieraj swoją głowę i szukaj nowych faktów oraz opinii. Słuchaj tego, co mają do powiedzenia zarówno twoi przyjaciele, jak i wrogowie, ale nie po to, żeby od razu przyjąć ich punkt widzenia, tylko po to, żeby nieustannie konfrontować swoje poglądy z rzeczywistością, korygować je i wzmacniać dobrymi argumentami. Bo to nie niewiedza wpakuje cię kiedyś w kłopoty, tylko to, co będziesz błędnie uznawał za pewne.

ZOSTAN-PATRONEM-BBS-2000x200

Jedna myśl w temacie “BBS #0141: Nie bądź taki pewny!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.