BBS #0140: 11 milionów bitów

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

11M-BITOW-150x150Nie wiem jak, ale ktoś policzył, że za pomocą naszych pięciu zmysłów odbieramy w każdej sekundzie 11 milionów bitów informacji. Ten ktoś policzył również, że ludzki mózg jest w stanie przetworzyć zaledwie 2500 bitów na sekundę. W procesie automatycznej preselekcji ignorujemy więc 10997500 bitów, czyli prawie 99,98% docierających do nas bodźców. To straszne!

Ale czy na pewno jest to takie straszne?

Czytając ten artykuł, zapewne siedzisz sobie wygodnie na krześle, w fotelu albo na kanapie. Zastanów się: siedzisz bardziej na lewym czy na prawym pośladku? No właśnie! Jeśli skupisz się na swoich pośladkach, od razu poczujesz, który z nich jest bardziej obciążony. Ale jeszcze przed chwilą ta wiedza nie była ci wcale potrzebna! Ignorowałeś ją, mimo że miałeś ją w zasięgu… swojego tyłka! ;-)

A gdybym cię teraz zapytał, jaki zapach czujesz albo co słyszysz? Jeśli nic fatalnie nie śmierdzi ani sąsiad za ścianą nie remontuje mieszkania, nie zwracasz uwagi na to, co dzieje się w tle. Ignorujesz te wszystkie nieistotne bodźce, które do ciebie docierają. Gdybyś tego nie robił, to by ci się w mózgu poprzepalały bezpieczniki i byś oszalał!

Ale automatyczna preselekcja bodźców to nic nadzwyczajnego. Każde zwierzę to potrafi – nawet mrówka. Prawdziwa skuteczność w działaniu objawia się dopiero wtedy, kiedy ignorując 99,98% bodźców, potrafisz z pozostałych 2500 bitów na sekundę skupić się na tych 20 procentach spraw, które dadzą ci największy zwrot z inwestycji. Jakiej inwestycji? Inwestycji w postaci twojego czasu i wysiłku.

Bo siedzieć na lewym lub prawym pośladku możesz zarówno przed telewizorem, bezmyślnie gapiąc się na rolnika szukającego żony, jak i malując dzieło na miarę Mony Lisy czy pisząc sztukę, której nie powstydziłby się Szekspir. Świadomy wybór tego, na czym skupiasz swoją uwagę czyni cię członkiem ekskluzywnej, globalnej społeczności – tego jednego procenta ludzi, którzy w mniejszym lub większym stopniu zmieniają świat i czerpią z tego mnóstwo satysfakcji.

500 dobrze wybranych bitów z 11 milionów atakujących cię w każdej sekundzie stanowi właśnie tę olbrzymią różnicę między życiem bogatym a ubogim, między szczęściem a mizerią. Pamiętaj, że w każdej chwili wybór należy do ciebie, więc wybieraj mądrze. Powodzenia!

ZOSTAN-PATRONEM-BBS-2000x200

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.