BBS #0123: Twarzą czy barkiem?

Nie masz czasu czytać tego wpisu? To go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

TWARZ-BARK-360x360W jednym z podcastów, nie pamiętam już którym, usłyszałem ostatnio ciekawą informację. Czy wiesz, czym różnią się kobiety od mężczyzn? Ale nie fizycznie – nie chodzi mi o pierwszo-, drugo-, trzecio- i czwartorzędowe cechy płciowe albo o głupie stereotypy, ale o sposób komunikowania się, prowadzenia rozmowy. Otóż podobno…

Kobiety rozmawiają twarzą, a mężczyźni barkiem. I nie chodzi tu o barek z napojami wyskokowymi, ale o bark – czyli to coś, do czego przyczepiona jest ręka.

Przypatrz się uważnie:

  • kiedy kobieta rozmawia z kobietą, to z reguły są do siebie zwrócone twarzami i patrzą sobie prosto w oczy;
  • kiedy mężczyzna rozmawia z mężczyzną, to bardzo często obaj stoją oparci bark w bark o jakąś barierkę albo o – nomen omen – bar i, wygłaszając niepodważalne prawdy o życiu, patrzą zamyśleni przed siebie lub kontemplują pustkę ziejąca z opróżnionego przed chwilą kieliszka;
  • kiedy kobieta rozmawia z mężczyzną, musi nierzadko mówić do jego bicepsa, bo on ma wzrok przykuty do telewizora albo, jeśli akurat są w łóżku, leży na wznak z rękami założonymi za głowę i patrzy w sufit. :-)

Myślę, że ta różnica jest atawizmem, który ludzie odziedziczyli po swoich zwierzęcych przodkach. Samice nie były raczej dla siebie zagrożeniem i mogły oczekiwać od innych samic wsparcia, a nie ciosu maczugą w głowę. Natomiast między samcami toczyła się ciągła walka o przywództwo. Każde spojrzenie konkurentowi prosto w oczy mogło kwestionować jego pozycję w stadzie i stanowić wyzwanie na pojedynek.

Pamiętaj o tej różnicy, jeśli chcesz być skuteczny w komunikacji. Jak tę wiedzę wykorzystasz w praktyce, to już twoja sprawa. Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.