BBS #0041: Do kwadratu

Nie masz czasu czytać tego wpisu, to go posłuchaj! Tutaj albo w postaci podcastu Biznesu Bez Stresu dostępnego we wszystkich rozgłośniach od Apple po Spotify i YouTube!

STRACHBoisz się czegoś? To normalne, są rzeczy, których należy się bać. Coś budzi twoją odrazę? To też normalne, są rzeczy, które powinny budzić odrazę. Źle się z czymś czujesz? Cóż, nie wszystko w życiu ładnie pachnie. Najważniejsze jest jednak to, żebyś nie potęgował tych swoich obaw i uczuć. Co przez to rozumiem?

Sam strach nie jest czymś nienaturalnym, ponieważ stanowi normalną reakcję na konkretne, zidentyfikowane przez ciebie zagrożenie. Czasami błędnie zidentyfikowane, ponieważ to, że się boisz, wcale nie musi oznaczać, że jest się czego bać. Natomiast strach do kwadratu, czyli strach przed tym, że być może jutro będziesz musiał się czegoś bać, jest DIABŁEM WCIELONYM. Diabłem, który podsuwa ci najgorsze scenariusze i skutecznie zniechęca cię do działania. Nie potęguj swojego strachu!

Podobnie odraza nie jest czymś nienaturalnym. Kiedyś chroniła nas przed zjedzeniem czegoś trującego, a dziś też miewa swoje uzasadnienie. Natomiast odraza do kwadratu, czyli odczuwanie niesmaku na samą myśl, że być może jutro coś wzbudzi twoją odrazę to także DIABEŁ WCIELONY. Diabeł, który psuje ci nastrój, zanim będziesz miał do tego prawdziwy powód. Nie potęguj swojej odrazy!

DIABŁEM WCIELONYM jest również czucie się źle z tym, że czujesz się źle. Nie mówię tu o jakichś wyimaginowanych sytuacjach, które podsuwa ci twoja wyobraźnia. Chodzi o twój stosunek do tego, co się w tej chwili dzieje. Na przykład czujesz tremę przed występem – to naturalne. Natomiast jeśli zaczynasz złościć się na siebie, że czujesz tę tremę, to podnosisz poziom swojego stresu do kwadratu. Nie potęguj swoich negatywnych uczuć!

Pamiętaj: strach, odraza, niechęć i niezadowolenie są uczuciami, do których masz prawo. Zaakceptuj je i idź dalej – poszukaj rozwiązania danego problemu albo go omiń, ale nie rozpamiętuj swojego dyskomfortu i nie biczuj się, bo to tylko pogarsza sprawę.

Pomogłem?

To dobrze!

Jedna myśl w temacie “BBS #0041: Do kwadratu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.