Szanuj ludzi!

CYLINDERDziś krótko i na temat. Jedną z podstawowych wartości, jakie wyniosłem z domu rodzinnego, jest szacunek dla ludzi. Prawdziwy szacunek, a nie jednorazowe oświadczenie bez pokrycia wyszeptane cichaczem w ustronnym miejscu. Prawdziwy szacunek, czyli pozytywny stosunek do otaczających nas ludzi okazywany publicznie i przy każdej nadarzającej się okazji.

Szacunek nie jest grzecznością na pokaz. Nie jest też szczerzeniem zębów w celu uzyskania czyjejś przychylności. Mierżą mnie poradniki w stylu „Dlaczego warto okazywać szacunek?” albo „Jak zjednać sobie ludzi, okazując szacunek?”, albo „10 skutecznych metod okazywania szacunku”. Nigdy nie myl szacunku z prymitywnymi narzędziami marketingowym i tanimi sztuczkami PR-owymi!

Szacunek jest głębokim przeświadczeniem, że inni ludzie mają takie samo prawo do życia na Ziemi jak ty, że nie muszą wcale zgadzać się z tobą w każdej sprawie i że nie muszą nic robić, żebyś traktował ich jak równych sobie. Bo szacunku się nie rozdaje, tylko go okazuje!

Pamiętaj:

Szanuj ludzi nie dlatego, kim oni są, ale dlatego, kim ty jesteś.

4 myśli w temacie “Szanuj ludzi!

  1. Hmm, ? tak jak Charles Bronson w jednym z filmów typu „samotny mściciel” – nie zabijać, pozwolić mu długo umierać lub jeszcze dłużej obawiać się nieuchronnego.
    Chociaż – te czasy minęły. Za dużo kamer.
    Teraz – jak obserwuję – łatwiej jest „napuścić” struktury państwa na konkretną osobę, a wtedy „Zamek” czy „Proces” stają się czytankami dla przedszkolaków.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.