W swojej książce „Fakap, czyli moja przygoda z korpoświatem” Dan Lyons obnaża niewygodną prawdę na temat rzeczywistego celu istnienia całego światowego ekosystemu startupowego. Nie chodzi tu o produkowanie czegokolwiek. Chodzi o tworzenie mechanizmów transferu pieniędzy z małych kieszeni do skarbców, w których już dawno brakuje miejsca na nowe paczki banknotów. Oto zestaw cytatów, które opisują ten paskudny proceder:
– Na Wall Street jest takie stare powiedzenie – mówił mi Tad. – Kiedy kaczki kwaczą, nakarm je. Słyszałeś o tym? W latach dziewięćdziesiątych inwestorzy skupowali akcje każdej firmy o nazwie z dopiskiem „.com”. To więc im dostarczaliśmy. Naszym zadaniem nie jest odwieść ludzi od kupna. Nasza praca polega na tym, by dać im to, czego potrzebują. Naszą rolą jest nakarmić kaczki. A teraz kaczki są głodne.
[Dan Lyons, „Fakap”, s. 49]
Wydaje mi się, że HubSpot jest nie tyle firmą oferującą oprogramowanie komputerowe, co instrumentem finansowym, nośnikiem, dzięki któremu pieniądze mogą przechodzić z rąk do rąk. Halligan i Shah zgromadzili tanią siłę roboczą, która potrafi zrobić szum wokół firmy i generować przychód. HubSpot nie ma dochodów, ale to wcale nie jest konieczne. Halligan i Shah muszą jedynie utrzymać wzrost poziomu sprzedaży, powtarzać jak mantrę słowa takie jak „zadowolenie”. „zamęt” i „transformacja” oraz utrzymać się w grze wystarczająco długo, żeby inwestorzy uzyskali zwrot z inwestycji.
[Dan Lyons, „Fakap”, s. 160]
Celem zbudowania firmy jest to, by przynosiła zysk, a przynamniej dawniej o to chodziło. Zmieniło się to w latach dziewięćdziesiątych podczas pierwszej bańki internetowej, kiedy w Dolinie Krzemowej narodził się nowy typ przedsiębiorstwa, takiego, które przez lata traci pieniądze i być może nigdy nie odnotuje zysku, a jednak założyciele i inwestorzy mogą zostać obrzydliwie bogaci.
[Dan Lyons, „Fakap”, s. 173]
Eugene Kleiner, współzałożyciel Kleiner Perkins Caufield & Buyers, legendarnego funduszu venture capital, pewnego razu powiedział: „Nawet indyk potrafi latać, kiedy mocno wieje”.
(…)
– Uwielbiam bańki – wyznał kiedyś Tom Perkins, kolejny współzałożyciel firmy Kleiner Perkins Caufield & Buyers. – Zbiliśmy na bańkach kupę forsy.
[Dan Lyons, „Fakap”, s. 258]
„Nawet indyk potrafi latać, kiedy mocno wieje”
Ale cy potrafi tyz polecieć w wybranym przez siebie kierunku? :)
PolubieniePolubione przez 1 osoba
@owcarek podhalański: Chyba tylko z wiatrem! :-)
PolubieniePolubione przez 1 osoba