Fakap finansowy

FAKAP2W swojej książce „Fakap, czyli moja przygoda z korpoświatem” Dan Lyons obnaża niewygodną prawdę na temat rzeczywistego celu istnienia całego światowego ekosystemu startupowego. Nie chodzi tu o produkowanie czegokolwiek. Chodzi o tworzenie mechanizmów transferu pieniędzy z małych kieszeni do skarbców, w których już dawno brakuje miejsca na nowe paczki banknotów. Oto zestaw cytatów, które opisują ten paskudny proceder:

– Na Wall Street jest takie stare powiedzenie – mówił mi Tad. – Kiedy kaczki kwaczą, nakarm je. Słyszałeś o tym? W latach dziewięćdziesiątych inwestorzy skupowali akcje każdej firmy o nazwie z dopiskiem „.com”. To więc im dostarczaliśmy. Naszym zadaniem nie jest odwieść ludzi od kupna. Nasza praca polega na tym, by dać im to, czego potrzebują. Naszą rolą jest nakarmić kaczki. A teraz kaczki są głodne.

[Dan Lyons, „Fakap”, s. 49]

Wydaje mi się, że HubSpot jest nie tyle firmą oferującą oprogramowanie komputerowe, co instrumentem finansowym, nośnikiem, dzięki któremu pieniądze mogą przechodzić z rąk do rąk. Halligan i Shah zgromadzili tanią siłę roboczą, która potrafi zrobić szum wokół firmy i generować przychód. HubSpot nie ma dochodów, ale to wcale nie jest konieczne. Halligan i Shah muszą jedynie utrzymać wzrost poziomu sprzedaży, powtarzać jak mantrę słowa takie jak „zadowolenie”. „zamęt” i „transformacja” oraz utrzymać się w grze wystarczająco długo, żeby inwestorzy uzyskali zwrot z inwestycji.

[Dan Lyons, „Fakap”, s. 160]

Celem zbudowania firmy jest to, by przynosiła zysk, a przynamniej dawniej o to chodziło. Zmieniło się to w latach dziewięćdziesiątych podczas pierwszej bańki internetowej, kiedy w Dolinie Krzemowej narodził się nowy typ przedsiębiorstwa, takiego, które przez lata traci pieniądze i być może nigdy nie odnotuje zysku, a jednak założyciele i inwestorzy mogą zostać obrzydliwie bogaci.

[Dan Lyons, „Fakap”, s. 173]

Eugene Kleiner, współzałożyciel Kleiner Perkins Caufield & Buyers, legendarnego funduszu venture capital, pewnego razu powiedział: „Nawet indyk potrafi latać, kiedy mocno wieje”.

(…)

– Uwielbiam bańki – wyznał kiedyś Tom Perkins, kolejny współzałożyciel firmy Kleiner Perkins Caufield & Buyers. – Zbiliśmy na bańkach kupę forsy.

[Dan Lyons, „Fakap”, s. 258]

2 myśli w temacie “Fakap finansowy

  1. „Nawet indyk potrafi latać, kiedy mocno wieje”

    Ale cy potrafi tyz polecieć w wybranym przez siebie kierunku? :)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.