Pieski biznes

piesPomysły są różne: lepsze i gorsze. Ale niektóre bywają zwodnicze. Moim zdaniem zwodniczym okazał się pomysł na książkę z dziedziny zarządzania, na jaki wpadła Krissi Barr. „The Fido Factor” jest próbą znalezienia w zachowaniu i naturze psów wskazówek, jak być dobrym i skutecznym szefem. Dzieło to ma wysokie oceny w sklepie Amazon, ale sądzę, że bardziej wynikają one z entuzjazmu miłośników zwierząt niż z oryginalności idei przywódczych pokrętnie wyczesanych z sierści czworonogów.

Bo czy na przykład z faktu, że psy nie myją zębów i miewają nieświeży oddech, wynika słuszna skądinąd myśl, iż menedżer powinien być świadomy swoich mocnych i słabych stron? Wydaje mi się to strasznie naciągane.

Ale żeby mój i twój czas nie poszedł na marne, wypisałem z tej dziwnej publikacji szereg cytatów, które mimo wszystko niosą w sobie jakąś życiową mądrość. Oto one:

„Ile nóg ma pies, jeśli przyjmiesz, że ogon też jest nogą? Cztery. Nazwanie ogona nogą nie zamienia go w nogę.” – Abraham Lincoln

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 166]

„Za pieniądze możesz kupić wspaniałego psa, ale tylko miłość sprawi, że będzie machał ogonem.” – Kinky Friedman

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 396]

Do roztopienia lodów pomiędzy ludźmi wystarczy jedna osoba. Bądź nią.

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 446]

Prawdziwą lojalność budujesz wtedy, gdy pokazujesz swoje zaangażowanie w sukces innej osoby.

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 576]

„Twoje czyny przemawiają tak głośno, że nie słyszę, co mówisz.” – Ralph Waldo Emerson

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 597]

Inspirujący liderzy zmieniają pytanie z „Co będę z tego miał?” na „Co będziemy z tego mieli?”.

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 964]

„Fabryka przyszłości będzie zatrudniała tylko dwóch pracowników: człowieka i psa. Zadaniem człowieka będzie karmienie psa, a zadaniem psa pilnowanie, żeby człowiek nie dotykał żadnych urządzeń.” – Warren Bennis

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 1480]

Skupienie się na ludziach, którzy stoją przed tobą, jest jak wystawienie głowy przez okno samochodu i rozkoszowanie się jazdą. Nawet jeśli nie wiesz, dokąd jedziesz i jak długo będzie trwała podróż, pozwól swoim uszom łopotać na wietrze. Ciesz się chwilą. Nawet nie zauważysz, kiedy dotrzesz na miejsce.

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 1677]

„Uważaj, gdzie biegają psy, i nie jedz tego żółtego śniegu.” – Frank Zappa

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 2016]

Oznaczanie swojego terytorium jest formą mówienia „to jest moje”. Jeśli jesteś sprzedawcą, najlepszym sposobem oznaczania terytorium są regularne wizyty u klientów. I koniecznie sprezentuj im kubki z twoim logo. Dzięki temu każdy konkurent od razu dostrzeże, że to są twoi klienci.

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 2033]

Jeśli jesteś przywódcą, twoi ludzie oczekują, że zrobisz to, co obiecałeś, że zaakceptujesz lub skorygujesz ich działania i że wniesiesz swój wkład do projektu. Nie zawiedź ich. Niech osobista odpowiedzialność będzie jedną z kluczowych cech, z których jesteś znany. Oznacz swoje terytorium i zostań właścicielem projektów, ponieważ to ty jesteś odpowiedzialny za ich rezultaty.

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 2048]

Twoim zadaniem – jako lidera – jest koncentrowanie się na przyszłości, a nie tkwienie w przeszłości. Cała sztuka polega na umiejętności odróżniania nierozwiązanych kwestii, które mogą w przyszłości spowodować problemy, od takich, do których nie ma potrzeby wracać. Po podjęciu decyzji ruszaj do przodu i nie roztrząsaj ponownie wszystkich za i przeciw.

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 2220]

Gdy czujesz, że zapędzono cię w kozi róg, miej gotową odpowiedź, dzięki której zyskasz trochę czasu i która pozwoli ci nieco ostudzić emocje. Powiedz na przykład: „Dziękuję za twoją opinię. Muszę to przemyśleć”. Możesz też powiedzieć: „Miau, miau, miau”, ale ta forma zazwyczaj przemawia tylko do kotów.

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 2265]

„Są takie chwile, kiedy nawet najlepszy menedżer czuje się jak mały chłopiec z wielkim psem. Czeka, żeby zobaczyć, dokąd pies chce pójść, bo dopiero wtedy może go tam zaprowadzić.” – Lee Iacocca

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 2565]

Kiedy pokażesz ludziom białą kartkę papieru z czarną kropką pośrodku, większość z nich powie, że widzi czarną kropkę. A przecież bieli jest znacznie więcej.

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 3161]

„Bądź taką osobą, za jaką uważa cię twój pies.” – J.W. Stephens

[Krissi Barr, „The Fido Factor”, Kindle loc. 3505]

4 myśli w temacie “Pieski biznes

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.