W siódmym niebie

David Allen and TesTeqMichał „Finansowy Ninja” Szafrański był w ostatnich dniach w siódmym niebie. W Londynie podczas Youpreneur Summit spotkał swojego „mentora i kumpla” Pata Flynna. Cieszę się razem z Michałem, ponieważ wiem, jak wspaniałymi chwilami są osobiste spotkania z ludźmi, którzy odmienili nasze życie. Doświadczyłem tego prawie 10 lat temu…

O moich spotkaniach z Davidem Allenem, twórcą metody Getting Things Done (GTD), możesz przeczytać we wpisach „TesTeq zdemaskowany” oraz „GTD Summit – dzień 3”.

Mówi się, że nauczyciel pojawia się wtedy, gdy uczeń jest gotowy. Oczywiście nie pojawia się z własnej, nieprzymuszonej woli. To uczeń musi go aktywnie szukać i pokazać mu, że jego trud edukacyjny nie zostanie zmarnowany.

Michał Szafrański nie nawiązałby niezwykłej nici porozumienia z Patem Flynnem, gdyby tylko oglądał filmiki na YouTube’ie. Ja nie „wkradłbym się w łaski” człowieka stale obecnego w zestawieniach najbardziej wpływowych myślicieli w dziedzinie zarządzania, gdybym tylko przeczytał książkę „Getting Things Done” i cisnął ją w kąt.

Gdybyśmy swoim działaniem nie okazywali naszym nauczycielom należnego szacunku, Michał nie stałby się bohaterem prezentacji Pata Flynna na imprezie w Londynie, a ja nie mógłbym zamieścić w swojej książce „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?” następującego cytatu:

„Niewiele jest na świecie osób takich jak Krzysztof. Od wielu lat konsekwentnie bada i stosuje zasady skutecznego działania, które sprawdzają się w praktyce i umożliwiają dokonywanie rzeczy ważnych i znaczących. Jego praca zasługuje na uwagę każdego, kto chce ulepszyć otaczający go świat.” – David Allen

Najciekawsze w znajdowaniu swojego mistrza jest to, że w dzisiejszych czasach każdy z nas dysponuje olbrzymim wyborem. Dzięki internetowi możesz dotrzeć do dowolnego siewcy myśli, którego przesłanie najbardziej ci odpowiada. Nie musi to już być ojciec, nauczycielka w szkole, ksiądz proboszcz czy naczelnik państwa. Oczywiście ta wolność wyboru swojego guru, tak jak każda wolność, wiąże się z ryzykiem. Wielu jest siewców złych idei, więc na tobie spoczywa odpowiedzialność związana z tym, czyje myśli uznasz za godne twoich uszu. Wybieraj z rozwagą!

A co do Pata Flynna… Przeczytałem jego książkę „Let Go: Expanded Edition: How to Transform Moments of Panic into a Life of Profits and Purpose” i wynotowałem z niej kilka ciekawych cytatów, ale nie zastąpi on w moim życiu Davida Allena. I bardzo dobrze! Jakiż ten świat byłby nudny, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami i kierowali się wskazówkami jedynie słusznego, miłościwie nam panującego przywódcy…

„Niepokój jest tylko powtarzającym się doświadczaniem przyszłego niepowodzenia.” – Seth Godin

[Pat Flynn, „Let Go”, Kindle loc. 53]

Wierzę, że za każdym razem, kiedy staramy się zrobić coś ważnego, wszechświat wystawia nas na próbę, żeby sprawdzić, czy zasługujemy na to wyróżnienie.

[Pat Flynn, „Let Go”, Kindle loc. 128]

„Życie zaczyna się tam, gdzie kończy się twoja strefa komfortu.” – Neale Donald Walsh

[Pat Flynn, „Let Go”, Kindle loc. 544]

Większość ludzi martwi się, gdy ich życie nie układa się w 100% zgodnie z planem, a powinni być raczej zaniepokojeni, gdy wszystko idzie jak po sznurku. Plany są dobre i trzeba je mieć, ale nie wykuwaj ich w kamieniu. Bądź otwarty na nieoczekiwane wydarzenia, ponieważ takie niezaplanowane chwile są często nasionami spektakularnych okazji.

[Pat Flynn, „Let Go”, Kindle loc. 646]

Sposób, w jaki lubię myśleć o decyzjach, jest podobny do prawa zachowania energii. Prawo to mówi, że w układzie izolowanym energia nie może być ani wytworzona, ani zniszczona, mogą tylko zachodzić przemiany jednych jej form w inne. Mojej energii, mojego czasu i mojego skupienia nie mogę ani wytworzyć, ani zniszczyć. Po prostu przechodzą one z formy w formę, więc jeśli mówię TAK jednej okazji, jednocześnie odrzucam coś innego.

[Pat Flynn, „Let Go”, Kindle loc. 960]

Każda sekunda, którą marnujesz na myślenie o hejterze, to sekunda zabrana tym, których naprawdę obchodzi to, co robisz, i którzy cię potrzebują.” – Derek Halpern

[Pat Flynn, „Let Go”, Kindle loc. 1154]

Życie jest w 20% tym, co ci się przydarza, a w 80% tym, jak na to reagujesz.

[Pat Flynn, „Let Go”, Kindle loc. 1206]

Idea nauki just-in-time polega na zgłębianiu tylko tych tematów, które są bezpośrednio związane z najbliższym działaniem, i traktowaniu pozostałych dywagacji jako czynników rozpraszających.

[Pat Flynn, „Let Go”, Kindle loc. 1576]

Możesz łatwo zdobyć dostęp do potencjalnych okazji, ale nie do ich rezultatów. Musisz wziąć się do roboty, a potem zaczekać. Włożyć dużo wysiłku, a potem zapomnieć o tym, ile cię to kosztowało.

[Pat Flynn, „Let Go”, Kindle loc. 1886]

2 myśli w temacie “W siódmym niebie

  1. „Jakiż ten świat byłby nudny, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami i kierowali się wskazówkami jedynie słusznego, miłościwie nam panującego przywódcy…”

    Tak myślołek, ze zywobycie w Korei Północnej mo wiele minusów. Nie myślołek ino, ze jednym z nik jest nuda :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.