PAW

PAWPrzed pojawieniem się w miejscach publicznych ludzie wkładają maski, żeby nikt nie dostrzegł ich prawdziwego oblicza. Niekoniecznie ohydnego, ale kto z nas jest bez skazy? Nobody’s perfect. Są jednak trzy czynniki, które potrafią obnażać ułomności naszego charakteru. Dzięki nim szydło niezawodnie wyłazi z worka. Te czynniki to PAW, czyli:

 • Pieniądze. Kiedy masz ich dużo możesz pomiatać ludźmi, poniżać ich, obrażać, manipulować nimi i szczuć jednych na drugich. Nie mogą ci nic zrobić, bo albo obawiają się utraty pracy (jeśli ich zatrudniasz), albo stać cię na znacznie lepszego prawnika.
 • Alkohol. Świat jest twój, gdy spożyjesz większą ilość napojów wyskokowych! Jesteś znieczulony na słowo NIE. Nikt i nic cię nie może zatrzymać! Puszczają wszystkie hamulce i robisz rzeczy, na które w innej sytuacji nigdy byś się nie odważył i których zapewne będziesz żałował, jeśli przeżyjesz tę jazdę bez trzymanki.
 • Władza. Dzięki niej możesz mieć i pieniądze, i alkohol, ale nie tylko. Możesz jeździć po ulicach swoją limuzyną, rozganiając żałosny plankton drogowy. Możesz zmieniać trasy pociągów i zapewniać godną pracę swojej rodzinie. Co prawda nie jesteś w stanie łamać praw fizyki i zmieniać reguł matematyki, ale możesz ludziom zabronić kwestionowania twoich nadprzyrodzonych mocy. Tak, to jest najlepsze: możesz ludziom rozkazywać i karać ich za nieposłuszeństwo. Nic cię nie ogranicza i dlatego uważni obserwatorzy mogą zobaczyć jak na dłoni wszystkie te twoje małostkowe zachowania i ich pokrętne uzasadnienia.

Skoro już to wiesz, to co możesz z tą wiedzą zrobić?

 1. Być przyzwoitym człowiekiem, żeby PAW nie miał czego obnażać?
 2. Zrezygnować z Pieniędzy, Alkoholu i Władzy?
 3. Iść w zaparte i wszelką krytykę uważać za spisek rzeczywistości i „atak polityczny”?

Pierwsze jest trudne, ale możliwe, drugie podcinające skrzydła, a trzecie wypełnione fałszem i obłudą. Wybór należy do ciebie. Wybierz dobrze!

11 myśli w temacie “PAW

 1. Na szczęście są zakątki, gdzie nie opłaca się albo nieporęcznie jest (w)puszczać PAWia…
  (Tak mi się pomyślało – doraźnie-ucieczkowo…)

  Polubienie

 2. PS
  I jeszcze, cokolwiek by się działo, pamiętajmy, że są miejsca, nie aż tak dalekie, gdzie ludzi władzy, pieniądza, celebrytów karze się za różne wykroczenia (w tym alkoholowo-drogowe) tym przykładniej, im bardziej są na świeczkniku.

  Polubienie

 3. Jeszcze jest BUK
  1. Bieda. Kiedy nie masz pieniędzy możesz pomiatać ludźmi, poniżać ich, obrażać, manipulować nimi i szczuć jednych na drugich. Nie mogą ci nic zrobić, bo nie mogą cię zwolnić (bo nie pracujesz), albo stać ich na znacznie lepszego prawnika, ale co mogą ci odebrać?
  2. K$## mać! Świat jest u twoich stóp, gdy jesteś wściekły! Jesteś znieczulony na słowo NIE. Nikt i nic cię nie może zatrzymać! Puszczają wszystkie hamulce i robisz rzeczy, na które w innej sytuacji nigdy byś się nie odważył i których zapewne będziesz żałował, jeśli przeżyjesz tę jazdę bez trzymanki. To właśnie ta chwila to prawdziwy ty! Więcej! Oceniaj ludzi tylko w takich chwilach ich słabości. W innych noszą „maski”.
  3. Uległość. Dzięki niej możesz mieć i biedę, i zszargane nerwy, ale nie tylko. Możesz jeździć po ulicach limuzyną, rozganiając żałosny plankton drogowy, bo przecież tak szef nakazał. Możesz posłusznie zmieniać trasy pociągów i dzięki układom zapewniać godną pracę swojej rodzinie. Co prawda nie jesteś w stanie łamać praw fizyki i zmieniać reguł matematyki, ale możesz ludziom zabronić kwestionowania twoich działań, w końcu wykonywałeś tylko polecenia. Tak, to jest najlepsze: możesz nie podejmować inicjatywy i unikać odpowiedzialności. Szef cię nie ogranicza i dlatego wydaje ci się, że nawet uważni obserwatorzy nie mogą zobaczyć jak na dłoni wszystkich tych twoich małostkowych zachowań i ich pokrętnych uzasadnień.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. @Stolarz: Podoba mi się ten BUK, który wyrósł na PAWiu! Całkiem nowe spojrzenie na problem publicznego obnażania się przedstawicieli rodzaju ludzkiego… ;-)

  Polubienie

 5. „Pawiem narodów byłaś i papugą” – wołoł wiesc. No to juz wiem, o co sło z tym pawiem. A z papugom? :)

  Polubienie

 6. @iwonaturzanska: Tak, alkohol jest niebezpieczny. W przeciwieństwie do innych środków odurzających państwo nie zabrania spożywania alkoholu, lecz zarabia na jego konsumpcji…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.