Anioł i założyciele

ANGEL4Na czwartek przygotowałem cytaty z książki Jasona Calacanisa „Angel: How to Invest in Technology Startups” odnoszące się do niezwykle istotnej kwestii właściwych stosunków pomiędzy aniołami biznesu a założycielami startupów.

Najlepsi założyciele startupów są zwykle nieelastyczni i niesterowalni. Podążają za swoimi wizjami kosztem uczuć innych ludzi.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 378)

Każdy chce założyć startup, ale większość nie rozumie, co to tak naprawdę oznacza. Bycie liderem to paskudne zajęcie, ponieważ w ostatecznym rozrachunku odpowiadasz nie tylko za swoje dokonania, ale także za wyniki osiągane przez cały twój zespół, za rynek, inwestorów, konkurentów, a nawet za klientów twojej firmy.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 1786)

Gdy jesteś założycielem startupu, wszystkie trudne problemy, nawet te, z którymi nie potrafią sobie poradzić najmądrzejsi, zwerbowani przez ciebie ludzie, stają się twoimi problemami. Wyobraź sobie, że masz w zespole sześć osób i mimo pełnego zaangażowania każda z nich nie jest w stanie samodzielnie załatwić trzech spraw tygodniowo (czyli jednej co dwa dni). Oznacza to, że musisz stawić czoła ponad 50 takim wyzwaniom miesięcznie – wielu nierozwiązywalnym – oprócz twoich własnych problemów, związanych z prowadzeniem firmy.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 1794)

Najważniejszą przyczyną upadku firmy nie jest tak naprawdę brak pieniędzy, w co wierzy większość ludzi. Najważniejszą przyczyną zakończenia działalności jest poddanie się jej założycieli.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 1815)

Wszystkie związki, które zaczynają się od kłamstw, kończą się łzami.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 2248)

Życie jest krótkie. Lojalność opiera się na intencjach. Jeśli więc nie jesteś lojalny wobec wspierających cię aniołów, to albo jesteś bezwartościowym idiotą albo błyskotliwym narcyzem. Tak czy inaczej, spadaj.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 2355)

Startupowa zasada Jasona: „Jeśli startup nie przysyła ci comiesięcznych raportów o postępach, to znaczy, że wypada z biznesu. „

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 2414)

Założyciele, którzy nie dbają o to, aby wspierający ich aniołowie czuli się potrzebni, tracą najbardziej prawdopodobne źródło finansowania firmy w kolejnej rundzie – swoich obecnych inwestorów.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 2437)

Jeśli jesteś udziałowcem, twoim zadaniem jest praca za kulisami przy rozwiązywaniu problemów, a nie ich kreowanie.

(Jason Calacanis, „Angel”, Amazon Kindle location 2677)

Jedna myśl w temacie “Anioł i założyciele

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.