Nici

niciCzy wiesz, co jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń w biznesie? Źródłem porażek młodych ludzi, którzy marzą o tym, żeby zmieniać świat, rozwiązywać problemy swoich klientów i cieszyć się ich brzęczącym uznaniem?

Powodem tym są nici.

A właściwie wszechobecne, dołujące przeświadczenie, że „z tego pomysłu będą nici”. Że nic z niego nie wyjdzie, bo jest jeszcze za wcześnie albo już za późno, albo za duża konkurencja, albo brak konkurencji, który świadczy o marnym popycie, albo rodzina odradza, albo właśnie w telewizji leci fajny film…

Tak, tak, najwięcej przedsiębiorstw upada, zanim ich założyciele ruszą palcem, żeby je założyć.

I nie wmawiaj mi, że potępiam tych, którzy rezygnują z kariery przedsiębiorcy. Moim zdaniem każdy ma prawo wyboru, co i jak chce robić w życiu.

Jednego tylko nie cierpię: zawiści. Krew mnie zalewa, kiedy ktoś, komu się nie chce schylić po przysłowiowe pieniądze leżące na ulicy, złorzeczy na tego, który się schylił i te pieniądze podniósł.

Masz prawo sądzić, że z twojego przedsięwzięcia będą tylko nici, ale nie oplataj nimi tych, którzy odważyli się rozerwać krępujący ich kokon!

11 myśli w temacie “Nici

 1. No właśnie – burmistrz Nowej Soli miał całe kłęby nici ze splajtowanej „Ariadny”.
  Ale nie posłuchał ówczesnej kandydatki na premierkę-żołnierkę JWPana JK, po prostu robił swoje.
  I nie lubi go dzisiejsza władza, oj nie lubi…
  Ale mieszkańcy wręcz przeciwnie.

  Polubienie

 2. @Orginal_Replica: Niech teraz wystartuje w konkursie na projekt karoserii (nie nadwozia) polskiego elektromobilu. Główna nagroda to 50 tysięcy złotych za dzieło, które prywatno-państwowa spółka powieli w milionie egzemplarzy.

  Polubienie

 3. Co do dutków lezącyk na ulicy to jo fciołek zwrócić uwage, ze tako mozliwość istnieje ino w miastak, bo ino w miastak som ulice. Natomiast na wsiak – jezeli kasi dutki lezom, to prędzej na miedzy. Przy okazji… od rozu stoje sie jasne, cemu chłopy od dowien downa furt tocyły tak zazarte sarpacki o miedze :)

  Polubienie

 4. Zawiść to nowa polska specjalność. Coraz popularniejsza. Nikt nie może mieć więcej niż ja. A ten kto ma, to złodziej i oszust. Dziesięć dni temu tematem programu Studio Polska była ochrona konsumenta. I jeden przekaz – bankowcy to złodzieje. Polityk obozu władzy zasugerował nawet program Cela+. Oklaskom nie było końca. Lud się cieszy.
  Też mnie krew zalewa. Ale taką retoryką można sobie zapewnić polityczny stołek. Niestety.
  Biznes to kwestia pewnej organizacji. Nikt ci nie powie, jak te klocki masz poukładać. Jeśli sam w to nie wierzysz, to zawsze będą z tego nici. Bez względu na to, co mówią inni.

  Polubienie

 5. Zawiść to nowa polska specjalność — Niektórzy twierdzą, że znana od średniowiecza. I to w postaci „szewc zazdrości plebanowi dobrze powiedzianego kazania”, więc nie tylko o zasoby, władzę, popularność, ale też (nawet) o szczęście, satysfakcję, spełnienie… bywa, że zaledwie podejrzewane, przeczuwane…

  — Ha, „podejrzewane”! — Podejrzliwość, przerażająco niski stopień zaufania – kolejna (smutnawa) bajka z ogromnym wpływem na rokowania (nowych i osadzonych) biznesów… Nie wiem, czy ona od średniowiecza też…:)

  Polubienie

 6. @Grzegorz & a_cappella: Moim mili, czy Wy podglądacie – zaglądacie do mojego magazynu wpisów przygotowanych do publikacji? A może jesteście przybyszami z przyszłości? Pisząc o zawiści zdradzacie temat czwartkowego wpisu. Okaże się w nim, że inne narody też roszczą sobie pretensje do bycia specjalistami w dziedzinie zawiści… ;-)

  Polubienie

 7. Do TesTeqecka
  „Zgadza się. Tyle że na miedzy to chyba same miedziaki leżą.”
  Bajuści. Bo niby skąd wzięło sie słowo „miedza”? Od miedziaków właśnie. Nieftórzy błędnie mniemajom, ze stela, ze ciągnie sie toto między polami. No ale wte… godałoby sie przecie „międza”, a nie „miedza” :)

  Polubienie

 8. @owcarek podhalański: No tak, ale „międza” może kojarzyć się z nędzą, co uznano za sugestię wybitnie niepoprawną politycznie, mogącą wywołać lokalne zamieszki. Stąd „miedza”. ;-)

  Polubienie

 9. inne narody też roszczą sobie pretensje do bycia specjalistami w dziedzinie zawiści… — naprawdę? ;) — w takim razie czas (jeszcze raz) zapytać, jakie warunki/działania sprzyjają wykorzenieniu z ludzi/społeczności tych destrukcyjnych cech… i zmontować wielką kampanię społeczną (minimum – uświadamiającą teorie i mechanizmy).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.