Magnes

magnesSteve Jobs, współzałożyciel Apple nigdy nie był przyjemniaczkiem. Przeczytasz o tym w każdej jego biografii. Wielu współpracowników Jobsa zetknęło się z jego wybuchowym charakterem. Niektórych z nich – na przykład Daniela Kottke – potraktował bardzo niesprawiedliwie. A jednak potrafił rekrutować do swojej firmowej armii zastępy utalentowanych ochotników i motywować ich do nadludzkiego wysiłku.

A Bill Gates, twórca Microsoftu? Nigdy nie wstydził się okazywać, że większość rzeczy rozumie lepiej i głębiej od swojego otoczenia. Że jest ponadprzeciętnym bystrzakiem i nie da sobie wcisnąć żadnej ciemnoty. A jednak praca w jego firmie stanowiła szczyt marzeń dla wielu młodych, zdolnych ludzi.

Jeff Bezos, szef Amazona płoszy swoim dziwnym śmiechem wszystkie ptaki w okolicy, a ego Elona Muska wcale nie jest mniejsze niż ego Donalda Trumpa. A jednak najznakomitsze umysły z całego świata chcą realizować ich odważne, graniczące z szaleństwem projekty.

Dlaczego?

Dlatego, że Jobs, Gates, Bezos i Musk są magnesami. Nie pchają ludzi w kierunku swoich celów, ale sami tam podążają, promieniując przyciągającą siłą swoich wizji, wiary, pewności siebie i determinacji. Czasami błądzą, ale są żywą ilustracją przysłowia mówiącego, że lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.

Pamiętaj: bez magnetyzmu możesz zarabiać jakieś pieniądze i zatrudniać jakichś ludzi. Ale nigdy w ten sposób nie wyciśniesz na wszechświecie swojego piętna i nigdy nie uda ci się zaprosić do współpracy tych, którym chodzi o coś więcej niż tylko o wynagrodzenie nieco wyższe od średniej krajowej.

Bądź magnesem i niech twój magnetyzm nigdy cię nie opuszcza!

10 myśli w temacie “Magnes

 1. O ile dobrze pamiętam z fizyki w trzeciej klasie szkoły podstawowej – do dodatniego bieguna magnesu ciągną, biegną, lecą cząstki naładowane ujemnie.
  A do obu końcówek te bez żadnego ładunku magnetycznego.
  Mylę się?

  Polubienie

 2. Bardzo fajny wpis. Patrząc na nasze podwórko, to nie mamy się czego wstydzić. Choćby Dariusz Miłek (CCC). Wielki wizjoner, który przyciąga najzdolniejszych i najbardziej ambitnych ludzi. Dobrym przykładem jest osoba odpowiedzialna za poszukiwanie kontrahentów (dostawców) dla firmy obuwniczej w CHRL. Proszę sobie wyobrazić, że przedstawiciele światowych sieci handlowych pozyskują dostawców, nie wychodząc praktycznie z hotelu. Praca polega na wysłuchaniu i przestudiowaniu ofert od kilku największych fabryk w Chinach. Praca zajmuje kilka godzin. Panowie się nie przemęczają. Nasza firma obuwnicza ma inną strategię. Wcześnie rano przedstawiciel sieci wsiada do taksówki i objeżdżą okoliczne fabryki. Te duże, jak i te mniejsze. Ogląda, rozmawia, negocjuje. Wraca późnym popołudniem. Przedstawiciele innych sieci już dawno siedzą w hotelowym barze, czekając na kolację. Po kolacji zapewne wypad na miasto. Tylko przedstawiciel polskiej firmy zostaje. Siada przy stoliku w pustym barze, otwiera komputer i pracuje. Pisze, dzwoni, konsultuje. I tak każdego dnia. To jest nadludzki wysiłek. Za 50% stawki kolegów z zagranicy. Ale dla takiego lidera i takiego projektu pewnie warto się poświęcić. I warto go tworzyć.

  Polubienie

 3. @Orginal_Replica: W mojej szkole nie uczyli o magnetycznych plusach dodatnich i ujemnych. Raczej o biegunach N i S albo o czerwonych i niebieskich. ;-)

  Polubienie

 4. A nie lepiej być biegunem północnym? Wte mo sie skierowane ku sobie syćkie kompasowe igły, cyli tyz magnesy :)

  Polubienie

 5. Widocznie moja szkoła nie miała kasy na farbę w dwóch kolorach na jedyny działający magnes. A może nauczyciel o to nie zadbał od chwili, kiedy mu się prawdziwy złoty zegarek po dziadku przykleił do któregoś z biegunów ?

  Polubienie

 6. @Orginal_Replica: Musi przestać wycinać drzewa, które są naturalnym środowiskiem rozmnażania Obrony Terytorialnej. :-)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.