Siły natury żyją

tybetwodW swojej książce „Prawdziwe źródło uzdrowienia” Tenzin Wangyal Rinpocze przedstawia metodę odzyskiwania własnej duszy dzięki wewnętrznemu schronieniu za pomocą bon – autochtonicznej tradycji duchowej Tybetu. Nasza dusza nie może przetrwać bez wzmacniania się wewnętrznymi esencjami pięciu żywiołów:

 • ziemia to ugruntowanie i spójność, zdolność do pozostawania takim, jakim się jest, niezależnie od tego, co się wokół dzieje;
 • woda to komfort i płynność, radość życia związana z łatwością reagowania na zmieniające się okoliczności;
 • ogień to entuzjazm i natchnienie, wielość twórczych idei połączona z umiejętnością inicjowania projektów i doprowadzania ich do końca;
 • powietrze to elastyczność i ruch, zdolność do przenikania wszystkiego, przypatrywania się z różnych perspektyw i przekształcania negatywnych stanów umysłu w pozytywne;
 • przestrzeń to otwartość i adaptacja, dysponowanie miejscem na wszystko, co serwuje świat, bez odczuwania niewygody.

Dokładne wyjaśnienia możesz przeczytać w książce „Prawdziwe źródło uzdrowienia”, a ja tymczasem wynotowałem z niej kilka najciekawszych cytatów.

Podobnie jak w przypadku innych rdzennych kultur, Tybetańczycy siły natury uważają za ożywione i zamieszkane przez niewidzialne istoty. Rozwijanie związku z duchem drzewa, skały lub strumienia liczy się dla Tybetańczyków tak samo jak honorowanie związków międzyludzkich. Nie jesteś więc sam, kiedy łączysz się z kipiącą życiem naturą. Relaksując się przy cieple płonącego ogniska, uświadamiasz sobie istnienie ducha ognia. Przesiadując nad rzeką, możesz zbudować związek z duchami wody. Rozwijanie głębszego poziomu bliskości, komunikacji i szacunku dla żywiołu i żyjącego w nim ducha pomaga ci obudzić w sobie jego esencję.

(Tenzin Wangyal Rinpocze, „Prawdziwe źródło uzdrowienia”, 54)

Czy jesteś w stanie docenić zamieszkujące naturę żywioły oraz to, czego ci one dostarczają? Czy kiedykolwiek podczas porannej kąpieli zdarzyło ci się pomyśleć – jestem taki wdzięczny za tę ciepłą wodę? Czy kiedyś w samym środku dnia, spożywając posiłek, zastanowiłeś się nad tym, jak bardzo wzmacnia cię ziemia? Czy jesteś wdzięczny ciepłu promieni słonecznych, dzięki któremu dojrzewają owoce, albo wdychanemu do płuc powietrzu, lub też bezmiarowi nieba? Im większa jest twa wdzięczność, tym bardziej wzmacnia się twoja dusza.

Jesteśmy współzależni z żywiołami. Bez komputera lub samochodu życie jest możliwe, ale nie da się przetrwać bez ziemi, wody, ognia, powietrza i przestrzeni. Wdzięczność dla nich może otworzyć i ogrzać twe serce.

(Tenzin Wangyal Rinpocze, „Prawdziwe źródło uzdrowienia”, 61-62)

Rozwijanie szczerego żalu nie jest tym samym, co poczucie winy. Wina w istocie blokuje możliwość przekształcenia, ale skrucha może coś głęboko w nas zmienić i zainicjować pozytywne wysiłki.

(Tenzin Wangyal Rinpocze, „Prawdziwe źródło uzdrowienia”, 63)

Wszyscy pragniemy wewnętrznego spokoju. Doświadczyć go możesz, spoczywając głęboko w wewnętrznej ciszy. Spokój wewnętrzny jest dla każdego z nas czymś naturalnym. To tylko nasze sprytne ego nas od niego oddziela, gdyż to ono oddaje się niekończącym się ocenom, opiniom i poradom. Kiedy zaś słuchasz, słyszysz i spoczywasz w wewnętrznej ciszy, wtedy ego wreszcie może odpocząć, a ty odkrywasz wewnętrzny spokój.

(Tenzin Wangyal Rinpocze, „Prawdziwe źródło uzdrowienia”, 75)

Moja książka „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?” również zawiera praktyczne recepty prowadzące do osiągnięcia wewnętrznego spokoju.

4 myśli w temacie “Siły natury żyją

 1. No a kie mój baca ostrzyze owiecke, to co sie dzieje:
  – wełna oddzielono od owiecki stoje sie rzecom bez dusy
  – kawałecek owieckowej dusy ostoje sie w wełnie
  – cy moze kie wełna zostoje oddzielono od owiecki, to jak za pstryknięciem palca powstoje w niej nowo, własno, autonomicno dusa? :)

  Polubienie

 2. @owcarek podhalański: Chwileczkę… Muszę zadzwonić do Tybetańczyków… Zajęte… Później jeszcze raz spróbuję! :-)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.