Cyfryzacja bałaganu

CYFRAZAKW wydanej w 2015 roku książce „Geek Heresy: Rescuing Social Change from the Cult of Technology” Kentaro Toyama sformułował następujące Prawo Technologicznego Wzmocnienia:

„Technologia służy do wzmacniania ludzkich możliwości, to znaczy do zwielokrotniania siły sprawczej człowieka skierowanej zgodnie z jego intencjami.”

Wydaje się to oczywiste, ale gdy dokładnie przyjrzymy się temu stwierdzeniu, zauważymy, że technologia w żaden sposób nie wpływa ani na intencje, ani na kierunek działania istniejących sił. Jedynie je wzmacnia.

To właśnie z tego powodu:

 • Możliwość nieskrępowanego, globalnego rozpowszechniania swoich „myśli” przez każdego człowieka, bez względu na jego wykształcenie i wychowanie, nie przekłada się na ogólny wzrost społecznej mądrości. Wręcz przeciwnie – poziom dysputy publicznej obniża się zgodnie z zasadą naczyń połączonych.
 • Cyfryzacja skorumpowanej, niewydolnej gospodarki nie prowadzi do jej uzdrowienia, ale skutkuje rozwojem kolejnych patologii.
 • Informatyzacja nieprzyjaznej administracji państwowej nie poprawia sytuacji obywateli. Najpierw muszą bowiem nastąpić istotne zmiany systemowe redefiniujące stosunki pomiędzy państwem a obywatelem.
 • Wprowadzenie komputerów do szkół nie podwyższa poziomu nauczania. Potrzebna jest nowa filozofia edukacji wspierana, a nie zastępowana, przez technologie informatyczne.

Znana zasada mówi, że jeśli wrzucimy do komputera śmieci, to na wyjściu nie otrzymamy jakiejś prawdy objawionej, ale te same śmieci, tyle że w nieco innej postaci. Dlatego nie dajmy się omamić wizjom cyfryzacji naszego kraju. Najpierw należy zrobić porządek systemowy, a nie inwestować w tworzenie algorytmów opisujących nasz narodowy bałagan!

Polub moją książkę „Teraz!” na Facebooku!

4 myśli w temacie “Cyfryzacja bałaganu

 1. Trafne. Dodam więcej, np. cyfryzacja ludzkiego lenistwa skutkuje klikaniem po niepotrzebnych stronach zamiast zajęciem się czymś produktywnym.

  W świecie przedinternetowym ludzie bardziej inteligentni obracali się w kręgach ludzi podobnych sobie. Naturalnie projektowali swoje otoczenie na resztę świata i wydawało im się, że cały świat składa się z ludzi raczej inteligentnych. Informatyzacja udostępniła nie tylko inteligencję ale też jej brak rozwiewając złudzenia.

  Internet nie ogłupia a jedynie ułatwia w udostępnianiu głupoty innym.

  Polubienie

 2. Widzę, że podobnie patrzymy na to, co się dzieje. „Cyfryzacja ludzkiego lenistwa” to znakomite określenie!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.